Deputetët pritet të debatojnë për ndryshimet e Ligjit për pagën minimale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

Në Kuvend sot duhet të vazhdojë debati për Propozim-ndryshimet e Ligjit për pagën minimale. Kjo është dita e tretë e debatit në Kuvend.

Me këtë zgjidhje ligjore, paga minimale prej marsit duhet të rritet në 18.000 denarë nga ato 15.200 sa ishte deri tani. Pritjet janë se do të përfshihen rreth 80.000 punëtorë, të cilët që në prill do të marrin pagë të rritur minimale. Rritja e pagës minimale do të ndihmohet nga ana e shtetit, i cili nga Buxheti do të ndajë 16 milionë euro për mbulimin e dallimit në kontributet.

Zgjidhja ligjore vijoi pasi më 7 shkurt, pas disa mbledhjeve të Këshillit Ekonomik dhe Social, është arritur marrëveshje mes sindikatave, punëdhënësve dhe Qeverisë. Sindikatat kërkuan rritje urgjente të pagës minimale për shkak të harxhimeve më të larta për jetesë dhe faktit se dy paga minimale janë pak që të mbulohen nevojat themelore që llogariten në shportën sindikale të konsumatorëve.

Sipas rregullave të reja ligjore ndryshon edhe metodologjia për harmonizimin vjetor të pagës minimale, gjegjësisht rregullimi do të bëhet me 50 për qind të rritjes vjetore të pagës mesatare dhe 50 për qind të kostos së jetesës, ndërsa shuma e pagës minimale nuk guxon të jetë më e ulët se 57 për qind e pagës mesatare.

Propozim-ndryshimet janë në rend të ditës së seancës së 62-të, ndërsa paraprakisht kaluan në Komisionin amë për Punë dhe Politikë Sociale.

Në rend të ditës së kësaj seance mbeten edhe ndryshimet e Ligjit për duhan, Propozim-ligjit për rregullimin e statusit të objekteve të ndërtuara pa leje, Propozim-ligji për mbikëqyrje inspektuese të ambientit jetësor dhe Propozim-ligjit për punë kontabiliste. Pjesë e seancës plenare është edhe Propozim deklarata për luftë kundër korrupsionit, si dokument strategjik i shtetit dhe politikave shtetërore.

TË FUNDIT
4 orë
Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

18 orë
Milloshoski: Qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë do të përbëhet nga VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM
12 orë
Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
17 orë
Dimitreivski: Mbi 80% e amvisërive në Kumanovë kanë ujë, rekomandohet që uji që shfrytëzohet për pije të vlohet
12 orë
Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

LEXO MË SHUMË

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ