Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

Picture of ina-online
ina-online

23/06/2024

Deputetët Salih Murat dhe Bejxhan Iljaz nga partitë turke që janë pjesë e koalicionit Fronti Evropian që udhëhiqet nga BDI kanë kërkuar që gjuha turke të jetë e barabartë me dy gjuhët e tjera, maqedonase dhe shqipe në Kuvend.

“Sot jam i detyruar që të flas në njërën nga gjuhët zyrtare, edhe pse më së miri mund të shprehem në gjuhën time amë. A është ndoshta e vështirëqë të sillet vendim për të përdorur edhe gjuhët e tjera, sidomos gjatë fjalimeve në Kuvend apo komisionet parlamentare”, theksoi Iljaz, duke shtuar se për këtë do të bëj kërkesë në Kuvend.

Iljaz nga VMRO-DPMNE mori ofertë që të bëhen pjesë e Qeverisë me një post të zëvendësministrit dhe ata në këtë mënyrë të luftojnë për të drejtat e pakicave. Edhe deputeti Salih Murat kërkoi që të përdoret gjuha e tyre amtare turke. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
4 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

ME TE LEXUARA

8 orë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
1 ditë
Suat Saqipi do të jetë zëvendësdrejtor në Qendrën për Menaxhim me Kriza
1 ditë
Kasami për VLEN: Pas zgjedhjeve lokale mund të shkojmë me idenë e formimit të një subjekti të përbashkët
7 orë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
1 ditë
QMK: 12 zjarre aktive në Maqedoni
1 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

Ministrat VLEN Mexhiti Fatmir Limani Murtezani Arben Fetai Besar

VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së – Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

INFO

NA NDIQ