Deputetët votuan kundër shfuqizimit të “Qeverisë së Përzhinos”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Propozim ligji për ndryshimin e Ligjit për Qeverinë i paraqitur nga VMRO-DPMNE nuk ka kaluar sot në Kuvend.

Propozimi me të cilin VMRO-DPMNE kërkon shfuqizimin e “Qeverisë së Përzhinos” me procedurë të shkurtuar dhe të organizohen zgjedhje të parakohshme, nuk mori mbështetje nga shumica e deputetëve.

Vetëm 32 deputetë votuan “për”, ndërsa 55 ishin kundër.

Propozimi kërkon heqjen e 100 ditëve të qeverisjes teknike përpara zgjedhjeve parlamentare.

Marrëveshja e “Përzhinos” u arrit në vitin 2016, pas negociatave të gjata mes katër partive më të mëdha të asaj kohe VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH./Telegrafi

TË FUNDIT
11 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
13 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
14 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
27 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
4 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
11 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

INFO

NA NDIQ