Deputeti gjerman: Njohja reciproke do bëhet e parëndësishme kur të normalizohen marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Deputeti nga radhët e socialdemokratëve gjermanë, Josip Juratoviç, në një intervistë për Deutsche Welle, tha se pret që një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë të arrihet në frymën e kompromisit, por shtoi se pyetja është se çfarë do të ndodhë më pas “sepse ata shpesh kanë bërë kompromise”.

Çështja më e rëndësishme në marrëdhëniet ndërshtetërore mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të mbetet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, çështje kjo për të cilën kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç assesi të bien dakord.

Kryeministri Kurti vazhdimisht ka deklaruar se një mekanizëm një-etnik, do ta gjymtonte funksionalitetin e Kosovës multi-etnike, duke trumbetuar kështu “minishtetin” serb në Kosovë, ndërsa presidenti serb e kërkon atë si kusht për të vazhduar dialogu.

Juratoviç theksoi se kryeministri Kurti duhet të vendosë se në cilin kontekst do të organizohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, por se kreu i ekzekutivit kosovar ka të drejtë edhe që ankohet se nuk dëshiron “shtet brenda shtetit”.

“Vuçiç do të duhet të ndalojë së manipuluari me serbët në Kosovë, jo vetëm Vuçiç, por ne e dimë se kush qëndron pas kësaj. Nga ana tjetër, Kosova do të duhet të pranojë faktin se ekziston një komunitet që është i pranishëm dhe duhet të integrohet në Kosovë”, tha Juratoviç.

Në këtë kontekst, deputeti gjerman nënvizoi se me nënshkrimin e marrëveshjes evropiane për normalizimin e marrëdhënieve dhe me ndërveprimin e tyre “në skenën ndërkombëtare, përmes procesit të Berlinit, përmes hyrjes në BE, përmes shumë gjërave të tjera”, çështja e njohjes ose mosnjohjes “do të bëhet e parëndësishme”.

“Kujt i intereson sot mosmarrëveshja mes Sllovenisë dhe Kroacisë, kujt i intereson që çështja e kufirit mes Belgjikës dhe Gjermanisë ende nuk është zgjidhur”, potencoi Juratoviç, teksa shtoi se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk duhet të jenë më thjesht “kandidatë të përjetshëm”.

“Statusi i kandidatëve të përjetshëm jo vetëm që cenon besueshmërinë e BE-së, por edhe më shumë pozitën e aktorëve pro-evropianë dhe demokratikë në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor”, tha Juranoviç.

TË FUNDIT
1 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
2 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
4 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
4 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

ME TE LEXUARA

4 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
21 orë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
20 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

INFO

NA NDIQ