Snopçe: Edhe ASH e gatshme të dal nga Qeveri, nëse Mickoski e ka seriozisht

INA
INA

9 Qershor, 2023

Lidhur me kushtin e kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, që partia e tij të hyjë në qeveri me shumicë të zgjeruar, por pa BDI-në, deputeti dhe koordinatori i grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët (ASh), Halil Snopçe, ka folur ekskluzivisht për CIVIL Media.

“Do të dalim nga qeveria, do të mbështesim çdo marrëveshje mes LSDM-së dhe VMRO-së dhe le të miratohen ndryshimet kushtetuese. Nëse realisht mund ta çojmë vendin drejt fillimit të negociatave me BE-në”, ka deklaruar Snopçe.

“Pra, kjo nuk është diçka e re në diskursin e politikanëve maqedonas. Historia, për fat të keq, përsëritet. Tendenca është që në mënyrë indirekte të ndihmohet BDI-ja. Dhe tani kuptohet se do të ketë reagime, pastaj kundërreagime, pastaj spinime, të shoqëruara me kundërspina, që sërish e vendos BDI-në në qendër të vëmendjes si aktor politik. VMRO-DPMNE ka kohë që punon në këtë drejtim. Reagimet e VMRO-DPMNE-së kundër Bechtel-it dhe Enkës, reklamat e bëra së fundmi nga VMRO-ja për Grubin, për Osmanin dhe figura të tjera të BDI-së janë pikërisht në këtë drejtim”, tha Snopçe për CIVIL Media.

Snopçe thotë se lideri i opozitës nuk i bën këto deklarata në afekt, apo në mungesë informacioni dhe inteligjence.

“Nuk mendoj se z. Mickoskit i mungon inteligjenca kur bën deklarata të tilla. Mungesa e inteligjencës në deklarata nuk mund të kompensohet me deklarata populiste, sepse ato ndonjëherë mund të jenë të rrezikshme. Bixhozi me demokracinë përfaqëson në fakt një tendencë për të zëvendësuar normalitetin me anomali, gjë që nuk është e mirë për shtetin. Pra, kjo deklaratë, nëse nuk ka tendencë të drejtpërdrejtë për t’i shërbyer BDI-së, atëherë, nëse z. Mickoski nuk është aktori i ri që vazhdon traditën e krijuar tashmë të nisur nga Gruevski, e që vazhdoi Zaev, atëherë këtë do ta komentoja si një lloj skizofrenie politike”, tha Snopçe në një bisedë ekskluzive për CIVIL Media.

Mirëpo, përfundon ai, nëse VMRO-DPMNE vërtet mendon kështu, atëherë ne si Aleancë për Shqiptarët nuk do të krijojmë asnjë problem dhe asnjë pengesë.

“Nëse Mickoski është serioz në deklaratat e tij, edhe Aleanca është e gatshme të largohet nga qeveria, ne do të mbështesim çdo marrëveshje mes LSDM-së dhe VMRO-së”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

bujar osmani

Trupat serbe pranë kufirit me Kosovën, Bujar Osmani kontakton Daçiqin: Mirëpres deklaratën për tërheqje

Polici-a-2-750x430

Rast i rëndë në Shkup! Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

INFO

NA NDIQ