Deputeti i Lëvizjes BESA i kundëpërgjigjet kryeparlamentarit Xhaferi pas akuzave për obstruksione

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli i është kundërpërgjigjur akuzave të kryeparlamentarit, Talat Xhaferi.

“Deklarimet e Kryetarit të Kuvendit z.Talat Xhaferi se opozita bën obstruksion në komisionin për zgjedhje dhe emërime, ku unë si deputet jam edhe anëtar i këtij komisioni, i cilësoj si ikje nga përgjegjsia e shumicës parlamentare dhe mos-pasje vullnet për të ulur dhe bashkëbiseduar për çështje të cilat janë në interes të qytetarëve dhe të shtetit.

Apeloj deri te z.Xhaferi të jetë korrekt në prononcimet e tij dhe mospasjen e vullnetit politik për kompromis me opozitën, mos e arsyetojë me gjoja bllokada dhe opstruksione nga ana e opozitës”, theksoi Zendeli, përcjell INA.

Sipas tij, kryeparlamentari Xhaferi i ka të gjitha autorizimet normative që të thirrë mbledhje të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, por ai këtë nuk e bën?!

“Unë jam deputet me përvojë në kuvendin republikan me punën dhe angazhimin tim politik kam treguar pjekuri dhe vizion për marrjen e vendimeve të rënda politike. Jam anëtarë i Komisionit për zgjedhje dhe emërime në dy përbërje parlamentare dhe kam qenë i hapur dhe konstruktiv në vendimarrjen dhe funksionimin e këtij komisioni.

Edhe njëherë ritheksoj se për gjithçka që është në interes të qytetarëve, në rrugën europiane të vendit, mirëfunksionimin e institucioneve publike ne jemi të gatshëm të ulemi dhe bisedojmë, por nuk do të bëhem vegël dhe instrument I politikave të dështuara të dyshes LSDM-BDI”, nënvizoi Zendeli.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ