Deputetja britanike mbron Kosovën: Nëse kjo do të ndodhte te ne, do ta cilësonim si sulm ndaj demokracisë

INA
INA

7 Qershor, 2023

Deputetja britanike Alicia Kearns mbështeti Kosovën në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën e tensionuar në veri të vendit. Kearns, e cila është gjithashtu edhe kryetare e Komisionit për Punë të Jashtme, deklaroi se dhuna në veri të Kosovës është e orkestruar nga Beogradi.

Gjatë fjalës së saj, deputetja kritikoi qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe BE-së ndaj autoriteteve kosovare ndërsa shtoi se nëse një gjë e tillë do të ndodhte në Britani që kryetarët të mos lejoheshin të hynin në zyra, do të konsiderohej si një goditje e rëndë ndaj demokracisë në vend.

Lexo më shumë Në solidaritet dhe mbështetje të kërkesave të Akademisë së Studimeve Albanologjike për mosmbylljen, por zhvillimin e saj
“Por ishte faji i ndërhyrjes nga jashtë dhe duket se shpesh nuk përmendet kjo. Javën e kaluar, kryetarët e komunave, jo me dhunë, tentuan të futen në zyra, por dhuna u orkestrua. Po të ndaloheshin kryetarët tanë të punonin nga zyrat e të detyroheshin të punonin në shtëpi, do të thoshim është goditje e rëndë ndaj demokracisë. Pati dhunë të orkestruar në veri nga milicia e financiar nga Beogradi, dhunë kundër KFOR-it, Policisë, hodhën koktej molotovi, gjuajtën me armë, dogjën makina. Po dështohet vendosja e masave ndaj Beogradit, qytetarët në veri kërcënohen nga grupet kriminale”, tha Kearns.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

jarinje kufi kosove serbi merdar

Një javë nga sulmi terrorist në veri – pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak ende të mbyllura

Wiliam-walker

Walker: Pse u lejua të largohej grupi i armatosur i Banjskës?

ritchie-torres

Kongresisti Torres: Serbia t’i tërheqë menjëherë forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

INFO

NA NDIQ