Deputetja Dauti: Edhe një betejë e fituar për shtetësi. Z.Nexhati ta gëzoni shtetësinë e shumëpritur!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Ilire Dauti

Jam shumë e lumtur, sepse çdo ditë na vijnë lajme të mira nga qytetarë të cilët pas shumë vitesh po e fitojnë betejën për të drejtën e tyre për shtetësi. Ky është një rezultat falë ligjit që me ngulm e sollëm në Kuvend dhe falë bashkëveprimit që po bëjmë në vazhdimësi. Në kuadër të seancës për pyetje të deputetëve, personalisht parashtrova letër në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB) lidhur me rastin e zotëri Nexhat Sefedinit, i cili ka jetuar dhe është shkolluar në Kumanovë, por të cilit nuk i aprovohej shtetësia. Ndaj pyetjes së shkruar, MPB ka dhënë përgjigje pozitive dhe z. Nexhati përfundimisht pajiset me shtetësi. Ky është një lajm vërtetë i mirë, pasi që hapet rruga që të zgjidhet edhe problemi i anëtarëve të tjerë të familjes. Deri më tani as fëmijët e tij nuk kanë poseduar shtetësi, ndërsa tani, shumë shpejt edhe për ata do të presim lajme të mira.

Ashtu siç u zotuam në fillim, angazhimi ynë për të zgjidhur problemin me shtetësi të mijëra shqiptarëve, nuk do të ndalojë me miratimin e ligjit. Edhe pas kësaj ne vazhdimisht ndjekim zbatimin e ligjit, zvarritjet që shkaktojnë nëpunësit dhe pengesat në të cilat hasin qytetarët. Përmes komunikimit të drejtpërdrejtë, bashkëpunimit me media, shkresave të drejtpërdrejta drejtuar Qeverisë dhe MPB-së, arrijmë të zgjidhim për çdo ditë shumë raste të qytetarëve.

Të dashur qytetarë, me ligjin e miratuar me iniciativë të Aleancës për Shqiptarët, kemi krijuar mundësinë ligjore, ndërsa tani duhet bashkërisht ta zbatojmë atë në praktikë dhe t’i fitojmë të drejtat tona. Unë personalisht dhe kolegët e mi deputetë nga Aleanca për Shqiptarët, si dhe gjithë subjekti, jemi këtu gjithmonë në përkrahjen tuaj.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
8 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

16 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
12 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
16 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
12 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
15 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
10 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ