Derbet nxjerrin në ankand, dy nga pankinat më të lakmuara, atë të United dhe Barçës

Në Manchester po mendojnë për largimin e Ole Gunnar Solskjær, shpërthejnë rrjetet sociale kundër trajnerit norvegjez. Ndërkohë që në Katalonjë, makina e Ronald Koemanit ‘rrethohet’ nga tifozët që i kërkojnë largimin

ANGLI – Javët e ardhshme janë premtuese për merkaton e trajnerëve. Dy nga stolat më të lakmuar në Europë, tashmë të lëkundura prej disa kohësh, mund të ndryshojnë së shpejti ‘pronarë’: ai i Manchester United dhe ai i Barcelonës.

Pas goditjes së bujshme të Liverpoolit (0-5 në ‘Old Trafford’) Ole Gunnar Solskjær përfundoi në qendër të vëmendjes së tifozëve të “Djajve të Kuq”, hashtagu “solskjaer-out” filloi të çmendej në rrjetet sociale dhe thuhet se klubi po mendon seriozisht për Antonio Conte.

Në Katalonjë, Ronald Koeman është rikthyer nga një disfatë, e vetmja që mund të mbështeste stolin e tij (‘El Clasico’ me Realin) dhe zemërimi kundër tij ka arritur majat e reja. Pirlo dhe Xavi mbeten dy nga kandidatët kryesorë për të zëvendësuar holandezin.

Solskjaer pësoi humbjen e tretë në 9 ndeshje dhe aktualisht është në vendin e shtatë në renditje, 8 pikë prapa liderit Chelsea. Situata në Premier League padyshim nuk është e komprometuar, por humbja e pësuar nga Klopp sigurisht që nuk mund të konsiderohet lehtësisht si një ‘lemzë’. Shumë vëzhgues, ndër të tjera, fajësojnë trajnerin norvegjez për keqmenaxhimin e disa lojtarëve kryesorë, si xhevahiri Sancho dhe javët e fundit, është shfaqur edhe një krisje e marrëdhënieve me .

Pozicioni i tij është i pasigurt dhe emrat e Antonio Conte dhe Zinedine Zidane tashmë janë duke u përmendur në tabloidë, dy të papunë të shquar, të cilët, megjithatë, do të thirreshin në një sfidë që nuk është gjë tjetër veçse e thjeshtë, veçanërisht duke pasur parasysh se për dy muaj të tjerë klubet nuk kanë mundësi të ndërhyjnë në treg.

Situata mjedisore e Koeman nuk është shumë e ndryshme: pas humbjes kundër Realit ai u kontestua ashpër nga tifozët ‘blaugrana’ dhe disa prej tyre madje rrethuan makinën e tij teksa po largohej nga ‘Camp Nou’. Duhet thënë se prej disa kohësh flitet për largimin e mundshëm të tij. Dukej se kishte përfunduar pas “KO” të bujshëm në Champions League kundër Benficas dhe humbjes së mëvonshme ndaj Atleticos në kampionat, por më pas doli se situata delikate financiare e klubit e shtyu Laportën të merrte pak më shumë kohë.

Megjithatë, tani durimi mund të marrë fund: Barça është madje e nënta në renditje dhe si tifozët ashtu edhe klubi kërkojnë një ndryshim të menjëhershëm të kursit. Emrat e nxehtë janë ata që qarkullojnë prej javësh, nëse jo muajsh: Xavi, sigurisht, por edhe Andrea Pirlo, i cili do të përfaqësonte një zgjidhje më me kosto të ulët (edhe sepse ishi madh është nën kontratë me Al-Sadd).B.T (Dosja.al)