Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

ina-online
ina-online

20/02/2024

Kostoja e transportit të mallrave nga Azia në Evropë është rritur me 400 për qind për shkak të sulmit në Detin e Kuq, njoftoi Komisioneri Ekonomik Evropian, Paolo Gentiloni.

Për shkak të sulmit, koha e dorëzimit të mallrave nga Azia në Evropë është zgjatur me dhjetë deri në 15 ditë, shtoi Gentiloni, transmeton Mina, duke cituar Capital.ba.

Ai pret që rritjet e sipërpërmendura të çmimeve të transportit të ushtrojnë njëfarë presioni në rritjen e inflacionit në Bashkimin Evropian.

“Është e qartë se ndërprerjet e mëtejshme mund të shkaktojnë pengesa të reja të furnizimit që do të ulnin prodhimin dhe do të rrisnin çmimet”, tha Gentiloni. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

banka-popullore-800x445-780x439-1

Lehtësim të politikës monetare, në gjysmën e dytë të vitit

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ