Deri janë uniformat dygjuhëshe?

Picture of INA
INA

05/07/2023

Ende nuk dihet se kur uniformat e policisë do të jenë në dy gjuhë. Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, gjatë qëndrimit në Tetovë tha se procedura tashmë ka filluar dhe se ka disa probleme teknike që do të tejkalohen që uniformat të jenë në dy gjuhë.

“Ka nisur zbatimi i të gjitha zgjidhjeve ligjore, akteve nënligjore e kështu me radhë, ne e bëmë atë që ishte paraparë me afat në rregullore, tani vazhdon, ashtu siç ecin prokurimet në lidhje me uniformat, respektivisht shenjave, ashtu dhe ndryshohen. Procedura është duke rrjedhur, shumë shpejt përfundon. Tani kemi pasur disa probleme teknike më lidhje me përkthimin, publikimet e kështu me radhë, megjithatë përgjithësisht në territorin e RMV-së tashmë ka nisur”- deklaroi Oliver Spasovski, MPB.

I pyetur rreth pikat e përbashkëta kufitare me Kosovën, Spasovski tha se po bëhen përgatitjet e fundit që më në fund të ketë kalim sa më të lehtë të udhëtarëve.

“Dje sollëm vendim, e pranuam tekstin e harmonizuar nga marrëveshja mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kosovës që të kemi një pikë të kontrollit edhe në pikën kufitare të Bllacës dhe atë Jazhincë me çka qeveria më autorizoi që të nënshkruaj këtë marrëveshje dhe shumë shpejt do të organizohet nënshkrimi i marrëveshjes dhe do të nis zbatimi. Kjo do me thënë se do të kemi kontroll të përbashkët në dalje dhe hyrje, që qytetarët të mos presin në dy kufij por në një vend të kryhet kontrolli dhe të kemi qarkullim më të lehtë të udhëtarëve.”- pohoi Oliver Spasovski, MPB.

Dekreti qeveritar për ndryshimin uniformave të policisë u votua në seancën e qeverisë me 15 mars të vitit 2022.

TË FUNDIT
3 minuta
Ministri Bekteshi flet për rezultatet në zonën zgjedhore numër 5
56 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
3 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
4 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
12 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
1 ditë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
7 orë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
1 ditë
Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s'ka kuptim as ndryshimi
56 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
12 orë
Protestë e të punësuarve të Postës

LEXO MË SHUMË

Kreshnik Bekteshi

Ministri Bekteshi flet për rezultatet në zonën zgjedhore numër 5

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

INFO

NA NDIQ