“Deri në fund të javës do të ketë vendim për mësimin gjatë gjysmëvjetorit të dytë”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Deri në fund të javës Qeveria do të vendos nëse mësimi në gjysmëvjetorin e dytë prej 1 shkurtit do të fillojë me prani fizike apo online, tha sot ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri.

“Deri në fund të javës do të kemi takime dhe para fillimit të gjysmëvjetorit të dytë do të ketë edhe qëndrim të Komisionit për sëmundje ngjitëse dhe të Shtabit të krizës. I kemi parasysh edhe thirrjet nga UNICEF-i, i cili është për prani fizike gjatë mësimit, ndërkaq ne të gjithë, edhe kuadri mësimor, jemi të vetëdijshëm për përfitimet nga prania fizike. Dhe sipas të dhënave, në gjysmëvjetorin e dytë, patëm numër shumë të vogël të fëmijëve të infektuar. Vendimi ynë do të ishte i lehtë nëse do ta kishim variantin e njëjtë të virusit siç ishte në shtator dhe tetor. Tani ka variant të ri, por edhe kjo nuk do të thotë se fillimi i gjysmëvjetorit të dytë me prani fizike do ta rrisë numrin e të infektuarve”, deklaroi Shaqiri.

Çfarëdo që të jetë vendimi, tha ai, MASH-i do të jetë në komunikim të vazhdueshëm dhe çdo ditë do të ketë takime me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme.

“Deri në fund të javës do të ketë vendim përfundimtar dhe çfarëdo që të jetë ai – prania fizike apo onlajn, komentet do të jenë të ndryshme. Por, do të merren parasysh të gjitha përfitimet nga të dy variantet”, tha ministri i Arsimit dhe Shkencës.

Për shkak të gjendjes së përkeqësuar epidemiologjike dhe vlerësimit se vendi ndodhet në kulmin e infektimit me Kovid, Qeveria në mbledhjen e 17 janarit solli vendim për shtyrje të gjysmëvjetorit të dytë, i cili në vend se më 20 janar, duhet të fillojë më 1 shkurt.

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

22 orë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
17 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
11 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
22 orë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
15 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
11 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
22 orë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
15 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ