Deri në sa orë para gjumit duhet ta pini kafen e fundit

Picture of ina-online
ina-online

31/08/2023

Një nga arsyet pse zgjoheni të lumtur në mëngjes është sepse mezi prisni të shijoni kafen tuaj të preferuar. Ky zakon i përditshëm, përveç shijes së këndshme dhe aromës së shijshme që ofron, hyn në organizëm si një injeksion energjie.

Dhe për shumë prej nesh kafeja nuk është vetëm një pije e preferuar në mëngjes. Përkundrazi, është një “mik” që na shoqëron gjatë gjithë ditës. Por sa e mirë është kafeja para gjumit, sidomos kur zgjedhim ta pimë shumë afër gjumit?

Për ata që janë të prirur ndaj problemeve me gjumin dhe/ose ankthit, pirja e kafesë gjatë natës mund të shkaktojë probleme. Kafeina që përmban kafeja aktivizon vigjilencën dhe ankthin. Ndërsa kafeja mund të jetë e dobishme për energjinë gjatë ditës, ajo gjithashtu mund të kontribuojë në ndërprerjen e gjumit, veçanërisht kur konsumohet shumë afër kohës së gjumit. Në fakt, sipas një studimi, u zbulua se kafeina e konsumuar gjashtë orë para gjumit ka një ndikim të madh në gjumë, jo vetëm kur përpiqeni të bini në gjumë, por edhe në cilësinë e përgjithshme të gjumit.

Një studim tjetër zbuloi se pirja e një ekspresi të dyfishtë tre orë para gjumit vonoi prodhimin e melatoninës në tru, e cila është përgjegjëse për t’ju ndihmuar të flini. Studiuesit panë gjithashtu modelet individuale të gjumit, në fund të fundit, nuk ka dy modele gjumi të njëjta. Kështu ata zbuluan se marrja e kafeinës gjatë natës kishte efekte më të këqija për ata që zgjohen herët.

Pse disa njerëz mund dhe flenë pas kafesë?

Siç e përmendëm më lart, jo të gjithë kanë të njëjtin model gjumi, ashtu si jo të gjithë reagojnë ndaj kafeinës në të njëjtën mënyrë.

Pra, disa njerëz nuk janë aq të ndjeshëm ndaj kafeinës sa të tjerët dhe është e mundur që kafeja mund të ulë ankthin e tyre nëse shoqërohet me ndjenja ngrohtësie dhe relaksi. Edhe pse mund të jetë e rrallë, ka njerëz që mund të flenë të qetë pas një kafeje në mbrëmje.

Sa orë para gjumit duhet të jetë kafja e fundit?

Shkencëtarët rekomandojnë që të ndaloni së piri kafeinë rreth katër deri në gjashtë orë para gjumit! Në këtë mënyrë ju keni një shans më të mirë për të fjetur më mirë.

Dhe ndërsa kafeja pa kafinë është një opsion, nëse jeni shumë i ndjeshëm ndaj kafeinës, është mirë të mos pini. Pakafeina përmban një sasi të vogël kafeine, e cila mund t’ju pengojë të bini në gjumë të lehtë dhe të qetë.

TË FUNDIT
2 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
3 ditë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
3 ditë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
6 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
1 javë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

LEXO MË SHUMË

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

INFO

NA NDIQ