Deri tani e keni përdorur gabim iPhone, këshillat që duhet të dini

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Është një rregull që jetëgjatësia e baterisë së celularit zvogëlohet me kalimin e kohës. Apple jep këshilla të dobishme se si mund të zgjasni “jetën” e iPhone tuaj.

Përditësoni softuerin dhe sigurohuni që telefoni juaj po përdor versionin më të fundit të iOS, pasi përditësimet e Apple shpesh përfshijnë teknologji të avancuara të kursimit të energjisë.
Shmangni temperaturat ekstreme. Kushtet ideale të funksionimit të iPhone janë midis 16 dhe 22 gradë Celsius. Sipas Apple, është e rëndësishme të shmangni ekspozimin e pajisjes në temperatura më të larta se 35 gradë, pasi kjo shkakton dëmtim të baterisë. Rezultati do të jetë që pajisja juaj do të funksionojë për më pak kohë me një karikim të vetëm.

Disa kuti duhen hequr para karikimit, sepse shkaktojnë nxehtësi të tepërt, e cila nga ana tjetër ndikon në jetëgjatësinë e baterisë.
Nëse dëshironi të ruani një iPhone për një kohë të gjatë, mos e bëni këtë me baterinë plotësisht të ngarkuar. Ruajeni të mbyllur, me baterinë rreth 50%, në një ambient nën 32 gradë Celsius dhe pa lagështi. Nëse ende dëshironi ta ruani për më shumë se 6 muaj, rekomandohet ta karikoni deri në 50% një herë në gjashtë muaj./abcnews.al

TË FUNDIT
18 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
2 ditë
Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh
2 ditë
Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore
2 ditë
WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit
2 ditë
BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

ME TE LEXUARA

18 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

INFO

NA NDIQ