Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

ina-online
ina-online

01/10/2023

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe drejtori i policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha sot në një konferencë me mediat në Mitrovicë  kanë dal me të dhëna pë sulmin e së dielës së kaluar  në manastirin Banjskë në afërsi të Zveçanit, ku u vra rreshteri Afrim Bunjaku nga grupi i organizuar terro rist  serbë.

Sveçla, mes tjerash potencoi se sulmi terrorist nga ana e Serbisë kishte për qëllim aneksimin e veriut të Kosovës.

“Çdo ditë kemi dëshmuar me fakte me lidhjen e shtetit serb, Aleksandar Vuçiqit, me sulmin në Basnjskë të Zveçanit, ky organizim terrorist kishte vetëm një qëllim, aneksimin e veriut të Kosovës”, tha ministri Sveçla.

“Me qëllim të organizmit ë këtij qëllimi, institucionet e Serbisë kanë organizuar kapacitete ushtarake, logjistike, ushtarake, financiare…Sot do të shohim në video dhe fotografi, jo vetëm sulmin në Basnjëk, por edhe përgatitjet e këtij grupi nga shteti i Serbisë në qendrat zyrtare të trajnimit.

“Në këtë tentim të aneksimit të veriut, janë angazhuar drejtpërdrejti presidenti Vuçiqi, ministri i Mbrojtjes, Milosh Vuçeqeviq shefi i komandës Milan Milojseviq”, theksoi ministri Sveçla.

Ai shtoi se pamjet i kanë siguruar nga nga dronët që kanë konfiskuar.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

zhvarrosje liridona

Zhvarroset trupi i Liridona Ademajt – Dalin detaje të reja nga krimi mizor

takimi lidereve lideret

Kasami, Mexhiti dhe Gashi braktisën takimin e liderëve, kërkojnë zgjedhje të parakohshme

zhvarrosje liridona

Zhvarroset Liridona Ademaj

ushtria forcat e armatosura shqiperi

111 vjet nga formimi i Forcave të Armatosura të Shqipërisë

vrasesit vanja palevski

Kush janë personat e ndaluar për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, njëri ka parti proruse dhe ka qëndrime ekstremiste

INFO

NA NDIQ