Dëshmi se Vuçiç ka organizuar dhe urdhëruar sulmin në Banjskë

INA
INA

19/02/2024

Prishtina ka prova se presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka organizuar dhe urdhëruar sulmin në Banjska më 24 shtator, tha së fundi presidentja Vjosa Osmani.

Në një intervistë për televizionin arab Al Aan, ajo tha se këto dëshmi janë konfirmuar nga aleatë dhe partnerë të shumtë të Prishtinës, por se është në dorën e vendeve të NATO-s të vendosin nëse dhe kur duan ta publikojnë.

Osmani akuzoi gjithashtu Beogradin zyrtar për trajnime, armatosje dhe financim të vazhdueshëm të grupeve terroriste me synimin e sulmeve të mundshme. Ajo shtoi se Kosova është plotësisht e përkushtuar për dialog, por se Serbia jo.

“Serbia nuk do ta njohë Kosovën dhe nuk do të zbatojë marrëveshjet e dakorduara. Kjo tregon se ata nuk janë pro dialogut dhe me sulmin ndaj Kosovës më 24 shtator po ashtu treguan se janë të prirur ndaj dhunës, gjë që është për të ardhur keq, sepse dialogu është mënyra e vetme për të arritur paqen afatgjatë në rajonin tone”, theksoi Osmani.

Edhe pse Beogradi pretendon se nuk do ta njohë Kosovën, Osmani me besim thotë:

“Një ditë do ta njohë. Shpresojmë më shpejt se sa vonë. Pavarësia e Kosovës është një realitet i pakthyeshëm”. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

zoran-milanoviq

Presidenti kroat: Vuçiq ma çoi një letër 5 faqëshe, por ne e mbështesim Kosovën në KiE- me shqiptarët jemi të afërt dhe miq

INFO

NA NDIQ