Dëshmitari i pestë në rastin e Thaçit dhe të tjerëve pyetet për një rast kidnapimi

INA
INA

22 Maj, 2023

Në Dhomat e Specializuara të Hagës është duke e vazhduar dëshminë e tij dëshmitari i pestë për rastin e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqit.

Mbrojtja e Rexhep Selimit është duke e marrë në pyetje dëshmitarin e pestë. Kjo seancë gjyqësore është duke u mbajtur me përmbajtje të redaktuar, njofton Klankosova.tv.

Në një pjesë dëshmitari ishte pyetur se a kishte dëme në disa fshatra gjatë vitit 1998, dëshmitari deklaroi se dëmtimet për fshatrat në fjalë janë bërë pas bombardimeve të NATO-s në vitin 1999.

Më tej, dëshmitari ishte pyetur për një kidnapimi të një personi që ishte bërë në atë fshat nga disa persona me maska, të cilët ai nuk kishte mundur t’ua dallonte fytyrat dhe tha se kishin uniforma të zeza.

Ndryshe, ky proces gjyqësor nisi dy vjet e gjysmë më vonë, pas mbajtjes në paraburgim në Hagë, të katër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Aktakuza e ZPS-së, e ngritur më 30 shtator të vitit 2022, i ngarkon Thaçin, Krasniqin, Veselin e Selimin me akuzat për ndërmarrje të përbashkët kriminele, vepër kjo që, sipas prokurorisë, e kishte “qëllimin e përbashkët për të siguruar dhe ushtruar kontroll mbi të gjithë Kosovën, nëpërmjet metodave që përfshinin frikësimin, keqtrajtimin, ushtrimin e dhunës dhe eliminimin e paligjshëm të atyre që konsideroheshin si kundërshtarë”, në periudhën midis marsit të vitit 1998 e shtatorit të vitit 1999, në vende të ndryshme të Kosovës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

veriu-kosoves-mitrovic

Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri

vjosa osmani

Osmani në takimin me Macronin dhe Scholzin: Vuçiqit i kërkova ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën

scholz macron vjosa osmani

Macron: Javën e ardhshme presim vendime të qarta nga Kosova dhe Serbia

vucic vjosa osmani

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

MUHAMERI

Vuçiqi po i mashtron, manipulon dhe gënjen ndërkombëtarët

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

INFO

NA NDIQ