Dështon zgjedhja e kryetarit të ri në Gjykatën Kushtetuese

Picture of INA
INA

31/05/2024

Dy ditë me radhë, Gjykata Kushtetuese dështon të zgjedh kryetarin e saj i cili duhet të ulet në vendin e Dobrilla Kacarskës. Në garë janë gjykatëset Tatjana Vasiq-Bozaxhieva dhe Ana Pavllovska Daneva, por, ashtu si dje, ato edhe sot nuk arritën të sigurojnë shumicë prej dy të tretave.

Seanca e radhës është caktuar për më 3 qershor, ndërkaq sipas burimeve nga Gjykata Kushtetuese, të hënën do të ketë problem të ri pasi që, më 2 qershor i skadon mandati kryetares Kacarska dhe nuk dihet se kush do të jetë kryesues i seancës. Procedura parashikon që procedura e zgjedhjes të përsëritet deri në zgjedhjen e kryetarit. Për kryetar zgjedhet njëri nga 9 anëtarët e Gjykatës, i cili, do të duhet të marrë besimin e 6 prej tyre. /Alsat.mk

TË FUNDIT
21 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
39 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
3 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

ME TE LEXUARA

14 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
3 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
14 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
3 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

LEXO MË SHUMË

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ