Destinacioni më i lirë për pushime në Greqi, ku shezllonët janë falas, kafja 1.5 euro

ina-online
ina-online

9 Gusht, 2023

Evia është ishulli i dytë më i madh në Greqi, rreth 80 kilometra nga Athina. Nëse shkoni me pushime përmes agjencive, në përgjithësi mund të shkoni në veri të ishullit ku janë Edipsos, Pefki dhe Neos Pyrgos.

Uji në Evia, ose të paktën në Edipsos, pihet nga rubineti, dhe përndryshe, një litër e gjysmë shishe ujë është 40 cent në supermarkete.

Shellzoni apo krevatet e plazhit janë pa pagesë, dhe birra në kafene është 3 euro për një gotë të vogël 250 ml dhe 4,5 euro për një gotë të madhe 400 ml.

Një birrë 330 ml në dyqan kushton 1.05 euro, kafe greke 1.5 euro, nescafe, frappe dhe kapuçino 3 euro, ekspres 2.5. Lëngu është 3 euro, uji mineral 2.5, dhe lëngjet e shtrydhura 3.5 dhe 4 euro. Një paketë kafeje 143 gramësh në një dyqan kushton 2.89 euro.

Një top akullore në shëtitore kushton zakonisht 2 euro, por shitësit nuk kursejnë, ndaj shpesh e kapin dy herë. Në kafene çmimet e akullores variojnë nga 2.5 euro për një lugë deri në 5 euro për një “specialitet shtëpie”. Kadaifi në lokale është 3 euro, dhe një donut tradicional është 4, ndërsa ato me mbushje të ndryshme janë 6 euro./Faktor.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Afrim Bunjaku

Sot varrimi i policit Afrim Bunjaku

Afrim Bunjaku

Nesër ditë zie në Kosovë, në nderim të policit të vrarë

hovenier qemal minxhozi

Ambasadorët e SHBA-ve dhe Shqipërisë ndezën qirinj në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

policia-kosoves

Edhe një sulmues i arrestuar, Policia thotë se ka hyrë në objektet përcjellëse të Manastirit të Banjskës

vucic

Viktimizohet Vuçiq, sërish manipulon, ja çka thotë për sulmin terrorist në veriun e Kosovës

borell-borel

Borrell flet me Kurtin dhe Vuçiqin për sulmin terrorist në veri

xhelal svecla

Ministri Shfeçla jep detaje nga aksioni i sotëm i Policisë së Kosovës

policia kosoves terroristet veri

Zyrtare: Tre sulmues të vrarë, një i arrestuar, dhe 4 persona të kapur me radiolidhje

Shkon në tre numri i sulmuesve të vrarë në veri

INFO

NA NDIQ