Detaje kontrate: çfarë e pret Neymar-in në Saudi?

INA
INA

15 Gusht, 2023

Transferta më e fundit e bujshme drejt Arabisë Saudite nga bota e futbollit, është ajo e brazilianit Neymar, i cili ishte në pritje se ku do shkonte pas përvojës aspak të pëlqyeshme me PSG, edhe pse luajti krah Messit e Mbappe.

Braziliani 31-vjeçar do të jetë futbollisti i ri i Al Hilal.Ai iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore, pasi klubet ranë dakord dhe PSG do të marrë rreth 100 milionë euro kompensim.Braziliani do të nënshkruajë një kontratë prej 320 milionë eurosh për dy vite dhe nuk është e gjitha, ai do të marrë edhe bonuse speciale.

Nuk mjafton që do të marrë 160 milionë euro në sezon, por do të ketë edhe një stimul shtesë në klub. Siç janë gjërat, ai do të marrë një dhe, si dhe një rezidencë të madhe me të gjithë stafin e nevojshëm. Ai do të marrë 80.000 euro për çdo fitore të AL Hilal si dhe 500.000 euro për çdo postim në rrjetet sociale në të cilat promovon Arabinë Saudite.

Braziliani fillimisht donte të shkonte në SHBA dhe të luante në ligën MLS me Lionel Messin, por ai nuk dinte për një rregull. Dëshironte ta sillte edhe Barcelona, ​​ndonëse donte ta bënte pa dëmshpërblim, më saktë shpresonte që PSG-ja ta ndërpresë kontratën dhe më pas ai të mbërrinte si lojtar i lirë. Kjo nuk ndodhi dhe braziliani “ra në duart” e sauditëve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzagi del në mbrojtje të Asllanit: Do të bëja sërish zgjedhjet e fillimit

uefa

UEFA dënon ashpër FSHF, shkak janë fizhekzjarret ndaj Polonisë

Amir-Rrahmani-600x360-1

Amir Rrahmani u detyrua ta lëshoj fushën i lënduar

CHelsea

Pronarët e Chelseat duan të përgjysmojnë shpenzimet e pagave në ekip

Hakim-Ziyech

Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich triumfon kundër Man United

arsenal

Fitore e thellë e Arsenalit ndaj PSV Eindhovenit

sevilla

Sevilla barazon në shtëpi me Lensin

napoli

Napoli vuan por triumfon te Braga, Rrahmani u lëndua vetëm pas 13 minutave

INFO

NA NDIQ