Detaje të fundit: Edhe dy persona në rrezik për jetë, transportohen sot në Zagreb

Në një aksident trafiku që ndodhi dje në autostradën afër Slavonski Brod, 10 persona u vranë, një ambulancë u kujdes për 44 persona, 15 u plagosën rëndë, dhe njëra prej tyre ishte një vajzë, shkruajnë mediat kroate.

Kishte 69 persona në autobus me targa të Kosovës, përfshirë dy shoferë.

Ambulanca u kujdes për 42 persona të plagosur në spitalin Slavonski Brod dhe dy në spitalin Novi Grad, konfirmoi Ministri Beros në konferencën për shtyp në spitalin Slavonski Brod. Një burrë i cili u shtrua në spitalin e Novi Grad me një dëmtim të shtyllës kurrizore u transportua në Zagreb për trajtim të mëtejshëm.

Sipas informacioneve të mëparshme, dy persona janë në njësinë e kujdesit intensiv dhe jeta e tyre është në rrezik. Ata duhet të transportohen sot në Zagreb.

Disa nga të plagosurit lehtë do të dalin nga spitali sot.

Mes të vdekurve ishte edhe një shofer

Një nga të vrarët në aksident është njëri nga dy drejtuesit e targave të Kosovës, i cili nuk ishte pas timonit në kohën kur autobusi u ul në rrugë, por në vendin e pasagjerit. Djali i tij Adhurim Sylmetaj i dha lamtumirën e fundit me një mesazh në Facebook.

“Ah, baba, dhimbja është shumë e madhe, trishtimi është shumë i madh. Ditën që ju shoqërova deri në autobus, ju përqafova, por jo sa duhet. Zoti ju dha parajsën”, shkruajti djali i një shoferi të vdekur nga Gjakova në Kosova Jugperëndimore.

Policia njoftoi se kishte një aksident me autobus në Slavonia në të cilin 10 persona u vranë dhe një shofer u arrestua.