Detektivi shqiptar në Zvicër tregon për vjedhjet në Migros

Picture of INA
INA

01/07/2024

Një burrë nga Kantoni i Aargaut pagoi vetëm për një pjesë të blerjeve të tij në arkën Subito në Migros. Për këtë veprim, ai u gjobit

Një 30-vjeçar nga Kantoni Aargau u dënua në shkurt 2024 pasi kishte vjedhur ushqime me vlerë 28,10 franga nga një Migros në Aarau. Teksa po bënte pazar, futi në shportën e tij të blerjeve ushqim për mace, bolognese të gatshme, spageti, djathë dhe tre pica të vogla nga banaku i ngrohjes.

Disa nga blerjet e tij i ka paguar në arkën Subito, por jo për sendet ushqimore të përmendura, siç shkruan ArgoviaToday, transmeton portali Shtegu. Sipas një urdhri penal nga Prokuroria Publike e Aargaut, ai fitoi një avantazh financiar. Vjedhja është cilësuar si e lehtë. Burri u dënua me 150 franga gjobë. Përveç kësaj, ai duhet të paguajë tarifa në total prej 300 frangash.

Nuk janë vetëm njerëzit me të ardhura të ulëta që vjedhin në arkë, por edhe njerëz të pasur – ndonjëherë me qindra franga në xhepa. Sipas një ekonomisti të sjelljes, paratë nuk janë në fokus të këtyre rasteve, siç raportoi „20 Minuten“ në prill. Ekonomisti i sjelljes Marcel Stadelmann tha në atë kohë: „Për shumë njerëz që vjedhin, nuk ka të bëjë me paratë, por me vigjilencë“. Këtu do të hynte në lojë i ashtuquajturi efekt kompensimi. „Për shembull, ju mendoni me vete: Herën e fundit që bleva mjedrat ishin të mykura, kështu që tani do të marr një kifle pa paguar“. Në mendjet e njerëzve, kjo është vetëm e drejtë.

Mirëpo, nëse hajdutët kapen, pothuajse të gjithë kanë të njëjtin justifikim, thotë detektivi shqiptar Abazi: “Oh, as që e vura re që nuk e kam skanuar produktin”. Shpesh kjo është një gënjeshtër. “E pashë aq gjatë sa të dija se akti ishte i qëllimshëm. Përndryshe nuk do të ndërhyja fare”. Megjithatë, shumë grabitës nuk mendojnë për pasojat. “Në fund, vjedhja e mallrave me vlerë më të vogël se 300 franga mund të dënohet me gjobë ose me ndalim hyrje – apo edhe të denoncohet”.

TË FUNDIT
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
3 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
3 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

ME TE LEXUARA

1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

LEXO MË SHUMË

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

INFO

NA NDIQ