Dhjetë mënyra natyrale për ta reduktuar ankthin

INA
INA

01/11/2023

Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si fjetja më e mirë, kufizimi i kafeinës, meditimi dhe ngrënia e një diete të ekuilibruar, mund të ndihmojnë shumë drejt lehtësimit të ankthit.

Disa forma të ankthit janë një pjesë tipike e jetës. Është një nënprodukt i të jetuarit në një botë të ngarkuar.

Megjithatë, stresi – shtysa për ankthin – nuk është gjithçka e keqe. Ju bën të vetëdijshëm për rrezikun, ju motivon të qëndroni të organizuar dhe të përgatitur dhe ju ndihmon t’i llogaritni rreziqet. Por, kur stresi bëhet një përsëritje e përditshme, është koha për të vepruar para se të kalojë në ankth kronik ose më keq.

Ankthi i pakontrolluar mund të ndikojë shumë në cilësinë e jetës suaj – shkruan Healthline. Ju mund ta merrni kontrollin duke i provuar idetë e mëposhtme:

Çfarë është ankthi

Ankthi është përgjigja natyrale e organizmit tuaj ndaj stresit. Është një ndjenjë frike ose shqetësimi që mund të shkaktohet nga një kombinim faktorësh që studiuesit besojnë se varirojnë nga gjenetika përmes ambientit e deri te kimia e trurit.

Disa simptoma të zakonshme të ankthit përfshijnë:

rritje të rrahjeve të zemrës
frymëmarrje e shpejtë
shqetësim
vështirësi në përqendrim

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ankthi mund të paraqitet ndryshe për njerëz të ndryshëm.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

hiv sida

Dita botërore e luftës kundër SIDA-s: Në Maqedoninë e Verut, 506 poersona jetojnë me HIV-SIDA

Syri syte

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

pesha

​Njerëzit me këto grupe gjaku e kanë më të vështirë të humbin peshë

buke

Vlerat e bukës së zezë për organizëm më të fortë

INFO

NA NDIQ