Dhjetëra anëtarë të Hamasit janë vrarë gjatë ditës së fundit, thonë Forcat Izraelite Mbrojtëse

ina-online
ina-online

04/11/2023

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë njoftar për vrasjen e “dhjetëra” anëtarëve të Hamasit dhe ka shkatërrimin e infrastrurës së grupit.

Ato thonë se Hamasi filloi “sulme të shumta në tentativë” ndaj trupave të Forcave Mbrojtëse Izraelite nga boshtet e tunelit dhe komplekset ushtarake në veri të Rripit të Gazës, raporton BBC, përcjell KlanKosova.tv.

Gjithashtu gjatë natës, Forcat Mbrojtëse filluan një bastisje në jug të Gazës, gjatë së cilës trupat e saj të blinduara dhe inxhinierike “takuan një celulë terroriste që dilte nga një bosht tuneli”.

Në përgjigje, trupat qëlluan me predha në drejtim të grupit dhe i vranë ata, tha ushtria.

Ushtria raportoi se kishte rrethuar qytetin e Gazës dhe kishte vrarë dhjetë “terroristë të lartë të Hamasit që mbanin gradën e barabartë me komandantin e batalionit ose brigadës” dhe që kishin planifikuar sulmet vdekjeprurëse të 7 tetorit, në të cilat u vranë një mijë e 400 izraelitë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ