Dhjetëra zviceranë të interesuar për të luftuar përkrah Ukrainës, në mesin e tyre edhe shqiptarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2022

Në Zvicër, 35 persona kanë kontaktuar Ambasadën e Ukrainës në Bernë për t’iu bashkuar këtij legjioni ndërkombëtar, transmeton Albinfo.ch.

Ukraina po trajnon një legjion luftëtarësh femra dhe të huaj për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse që kanë pushtuar vendin. Këtë e bëri të ditur Presidenca ukrainase në një deklaratë të dielën.

“Të gjithë të huajt që dëshirojnë t’i bashkohen rezistencës ndaj pushtuesve rusë dhe të mbrojnë sigurinë botërore, ftohen nga autoritetet ukrainase të bashkohen me forcat e mbrojtjes”, thuhet aty, duke specifikuar se do të formohet një njësi speciale me emrin “Legion international”. .

Në Zvicër, 35 persona kanë kontaktuar tashmë me ambasadën në Bernë për t’iu bashkuar kësaj njësie.

Sipas informacioneve të Mise au Point, në mesin e këtyre vullnetarëve, tre persona janë të nacionalitetit zviceran. Të tjerët janë banorë të huaj. Në veçanti, ka disa pjesëtarë të diasporës së Kosovës, përcjell tutje Albinfo.ch.

Sipas nenit 94 të Kodit Penal Ushtarak zviceran, një shërbim i tillë është i ndaluar për zviceranët pa pëlqimin e Këshillit Federal, pasi parashihet dënim me gjobë ose heqje lirie për një maksimum prej tre vjetësh.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia italiane

Aksident trafiku në Itali, humb jetën një 25-vjeçar shqiptar

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

vlora-bregdeti-shqiptar

Banka Botërore financon me 80 milionë dollarë projektin për zhvillimin e turizmit në Shqipëri

treni

BE po shpërndanë bileta falas për udhëtime me tren nëpër Evropë, edhe Maqedonia e Veriut në listë

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

vlen berlin

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

vlen berlin

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

andi vranja

Djaloshi që la Amerikën për të veshur uniformën e policisë së Kosovës

REXHEP rexhepi

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

INFO

NA NDIQ