Dhuna në Kuvend, Xhaferi: Dëmin e paguan ai që e shkakton

Picture of INA
INA

21/11/2023

Pas incidentit në Kuvend, ku deputetët e “Së majtës” shkelën rregulloren e Kuvendit, ndërsa deputeti Borisllav Kërmov shkatërroi edhe një pjesë të inventarit, kryeparlamentari Talat Xhaferi paralajmëroi masa. Ai tha se dëmet materiale duhet të paguhen nga ai që i shkakton. Nga Kuvendi njoftojnë se policia ka kryer ekspertizë në vendin e ngjarjes, ndërsa po bëhen vlerësime lidhur me lartësinë e dëmit.

“Do të formohet komision për vlerësimin e dëmit material, llogaria do të shkojë tek ai që e ka shkaktuar. Qytetarët nuk mund të paguajnë për kompjuterët e thyer”, tha Talat Xhaferi, Kryeparlamentar.

Deputeti Kërmov është përgjigjur se dëmin material do ta paguajë pa problem, por theksoi se shkatërrimi i demokracisë parlamentare është i pakthyeshëm.

Partitë politike veprimet e “Së majtës” i cilësojnë si dramë për pikë politike. VMRO dhe LSDM akuza njëra-tjetrës për bashkëpunim me “Të majtën”.

“Histeria që e demonstrojnë, tregon se sa jostabil janë këta persona dhe sa janë të rrezikshëm, të dëmshëm dhe të paparashikueshëm për veten dhe shtetin. Fat që shteti nuk ka armë bërthamore, nuk dyshojmë se Apasievi do ta përdorte”, thonë nga VMRO-DPMME.

“Sjellja e ‘Të majtës” dhe DPMNE-së ndaj Kuvendit, është sjellje ndaj shtetit, sjellje ndaj qytetarëve. LSDM nuk do të lejojë që të kenë sukses skenarë të tillë nga ‘E majta’ proruse dhe partnerët e koalicionit si DPMNE”, tha Mile Talevski, LSDM.

“E majta” ndërkohë akuzon partitë në pushtet dhe opozitë, për sjellje oligarke.

“Bëhet e qartë se të gjitha partitë politike të oligarkisë DPMNE-LSD-BDI veprojnë në mënyrë të koordinuar dhe të gjitha partitë e tjera në Kuvend, marrin pjesë në vallen që ata e luajnë. Të gjithë tradhtarët që e mundësojnë dhe thellojnë diktaturën do të përballen me përgjegjësi”, thonë nga “E Majta”.

Në seancën kuvendore ku u miratua Rregullorja e re e Kuvendit, deputeti i “Të majtës ” Dimitar Apasiev, me këpucë i vulosi amendamentet që i dorëzoi partia e që nuk u pranuan.

Ndërsa deputeti tjetër i “Së majtës” Kërmov, shkatërroi pajisjet në tavolinën e kryeparlamentarit./Alsat.mk

TË FUNDIT
26 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
43 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
1 orë
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
1 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gruevski i reagon Izet Mexhitit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
12 orë
Mickoski: Nuk ka podrume të kuqe, Ahmeti sheh fantazma
1 ditë
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

INFO

NA NDIQ