Diabetikët duhet të merren me këto aktivitete

INA
INA

01/02/2024

Gjatë dimrit, shumë njerëz janë më pak aktivë se zakonisht, por aktiviteti fizik është po aq i rëndësishëm gjatë kësaj periudhe të vitit. Mbajtja e aktivitetit fizik ka shumë përfitime shëndetësore për shëndetin fizik dhe mendor, dhe sipas ekspertëve, është veçanërisht e rëndësishme të jeni fizikisht aktiv nëse keni diabet.

Dietologia Erin Palinski-Wade thotë se stërvitja është e rëndësishme për të ndihmuar në menaxhimin e sheqerit në gjak. “Ushtrimi i rregullt përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, gjë që lejon qelizat të përdorin insulinën në mënyrë më efikase. Gjithashtu, stërvitja rrit marrjen e glukozës në muskujt skeletorë, duke çuar në kontroll më të mirë të sheqerit në gjak,” shpjegon ajo.

Aktivitetet që vendosni të bëni në dimër mund të përshtaten sipas dëshirave tuaja. Këtu janë disa shembuj të rekomanduar nga ekspertët.

Një meta-analizë e vitit 2023 e publikuar në Sports Medicine zbuloi se ecja për vetëm 20 minuta pas ngrënies mund të ndihmojë në uljen e rritjes së sheqerit në gjak që ndodh gjatë tretjes. Dietologia dhe trajnerja Rachel MacPherson thekson se “të dalësh për një shëtitje është ndoshta zgjidhja më e mirë që mund të bëni nëse keni diabet”.

Në rast se jashtë është shumë ftohtë, Palinski-Wade këshillon të bëni një shëtitje brenda. “Ecja në ambiente të mbyllura mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar aktiv në dimër. Nëse nuk ka asnjë shteg shtëpie pranë jush, ecni brenda një qendre tregtare ose dyqani”, këshillon dietologu.

Shijoni aktivitetet dimërore në natyrë

Dietologët ju këshillojnë të provoni aktivitete në natyrë. “Nëse i doni sportet, të luani sporte dimërore është një mënyrë e shkëlqyer për të ndërtuar motivim dhe aftësi që do të përmirësojnë mirëqenien mendore, fizike dhe sociale duke kontrolluar sheqerin në gjak”, shpjegon MacPherson. Mund të provoni aktivitete të ndryshme, nga patinazhi, skijimi dhe udhëtimi me sajë te ndërtimi i fortesave në dëborë.

Bëhuni kreativ me aktivitetet e brendshme

Provoni aktivitete të brendshme, të tilla si ushtrime në shtëpi ose vallëzime në dhomën e ndenjes. Çdo formë e aktivitetit fizik është e mirëseardhur dhe ka një efekt pozitiv në trup. “Ju mund të bëni aktivitete si joga, vallëzim, ecje, biçikletë stërvitore. Punët e shtëpisë si pastrimi, organizimi ose pastrimi i borës ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe ju mbajnë aktiv”, thekson MacPherson, raporton Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Gjeni një partner për stërvitje

Stërvitja me një partner mund të jetë më e këndshme, por edhe më efektive, sesa kur e bëjmë vetëm. “Për të qëndruar i motivuar, thirrni një mik për të ushtruar,” këshillon Palinski-Wade, duke shtuar, “Kini një mik ose një anëtar të familjes që të stërvitet me ju. Mund të ecni së bashku, të merrni klasa ushtrimesh ose të motivoni njëri-tjetrin për ta bërë stërvitjen pjesë të rutinës suaj”.

Bashkohuni me një grup fitnesi

Anëtarësimi në palestra apo grupe të ndryshme ushtrimesh është një mënyrë efektive për të mbajtur aktiv dhe me humor të mirë gjatë dimrit. Një studim i vitit 2019 në psikologjinë e sportit, stërvitjes dhe performancës zbuloi se energjia kolektive e ushtrimeve në grup e bën ushtrimin më tërheqës dhe të këndshëm dhe mund t’ju motivojë të ushtroheni më shumë, raporton EatingWell.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

INFO

NA NDIQ