Diabetikët nuk morën trajtim brenda afatit të premtuar, paralajmërohen padi, përgjigjet ministria

ina-online
ina-online

12 Gusht, 2023

Pasi personat me diabet nuk morën shirita, gjilpëra, sensorë dhe aparate për matjen e sheqerit në gjak në afatin e premtuar, ata paralajmërojnë se do të ngrisin padi ndaj Ministrisë së shëndetësisë.

Ata edhe pse kishin një takim me ministrin e shëndetësisë, Fatmir Mexhiti dhe iu premtua zgjidhje, ata thonë se nuk e kanë marrë këtë dhe se do të ndërmarrin hapin e ngritjes së padisë, por nga ministria nënvizojnë se paditë nuk janë zgjidhje.

“Ministria e Shëndetësisë i kupton plotësisht Shoqatat e Diabeteve me të cilat është në kontakt të vazhdueshëm. Ne jemi absolutisht në të njëjtën anë në këtë rast dhe po bëjmë të gjitha përpjekjet për të korrigjuar gabimet e udhëheqjes së mëparshme të Ministrisë së Shëndetësisë, e cila ka vonuar të gjitha procedurat dhe nuk ka ndjekur rekomandimet e Komisionit për fillimin e procedurave në në kohën e duhur. Ministri Dr. Fatmir Mexhiti që nga dita e parë ka qenë në komunikim me shoqatat dhe pacientët dhe në mënyrë transparente ka treguar problemet e trashëguara dhe arsyet e zgjatjes së blerjeve. Duke filluar nga java e ardhshme shoqatat do të thirren sërish në mbledhje dhe sërish bashkërisht do të diskutohet për situatën dhe do të njoftohen për procedurat që po vijojnë në këto momente për prokurimin e terapisë së nevojshme. Paditë nuk janë zgjidhje dhe as nuk ka nevojë sepse ministria është partnere me shoqatat, por nëse tashmë kanë vendosur të padisë, duhet të drejtohet te lidershipi i mëparshëm që krijoi problemet që ministria po përpiqet të bëjë. tejkaluar sot”, theksuan nga Ministria e shëndetësisë.

Nga aty apelojnë për përmbajtje dhe mirëkuptim, sepse po bëhet absolutisht gjithçka që është në kompetencë të ministrisë, duke respektuar procedurat ligjore dhe afatet nuk mund të shmangen.

Ministria e Shëndetësisë kishte premtuar më herët se diabetikët do të marrin terapinë e nevojshme deri në fund të korrikut, por kjo nuk ndodhi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Deputetet opozita BESA, LD, AAA

Opozita e bashkuar shqiptare me gjithsej 7 deputetë, nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

98DEB80B-C86F-458A-8FFC-1DAFDE19D2F0

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

064b94d4-8473-4ab5-a707-d9b312fc9ae2

Opozita shqiptare: Të gjithë njerëzit e Artan Grubit të përzier në biznesin e kazinove

oliver spasovski

Spasovski mohon se ka konflikt mbi kandidatin e LSDM-së për president: Për ne me rëndësi është Fronti Evropian

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Deri në fund të javës do të dorëzohen të gjitha librat

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

INFO

NA NDIQ