Dialogu Kosovë-Serbi, kryenegociatorët takohen sot në Bruksel

Picture of INA
INA

02/07/2024

Kryenegociatori i Kosovës Besnik Bislimi dhe ai i Serbisë Petar Petkoviq do të takohen të martën në Bruksel.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka përmendur normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë si urgjencën më të madhe.

“Prioriteti dhe agjenda, në fakt, përcaktohet nga urgjenca më e madhe e fillimit të zbatimit të marrëveshjes në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha ai, duke shtuar se BE-ja do të ndihmojë të dyja palët për të arritur normalizimin e marrëdhënieve.

Javën e kaluar në Bruksel kanë dështuar përpjekjet e Bashkimit Evropian për një takim trepalësh me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Kryeministri Kurti ka kërkuar nga kryeqendra evropiane që të plotësohen tri kushtet e vëna nga ai ndaj presidentit të Serbisë për takim trepalësh.

“Kam kërkuar garanci, e para është nënshkrimi i marrëveshjes bazike, e cila sjell siguri ligjore dhe i anulon shkeljet e më hershme. Garancia e dytë është tërheqja e letrës së ish-kryeministres Ana Bërnabiq. Garancia e tretë që kam kërkuar është dorëzimi i kryekriminelit Milan Radoiçiq dhe i bandës së tij terroriste tek autoritetet e Kosovës”, ka thënë Kurti.

Ndryshe, shefi i diplomacisë evropiane në largim Josep Borrell ka kërkuar guxim, vizion dhe vullnet politik të liderëve të të dyja palëve për vazhdimin e procesit të dialogut për zhbllokimin e rrugës drejt së ardhmes evropiane, si dhe forcimin e sigurisë e stabilitetit në rajon.

Borrell tha se në kuadër të dialogut është bërë shumë gjatë viteve të fundit dhe shtoi se procesi mund të përparojë vetëm aq sa të jenë të gatshme të dyja palët.

“Pritjet e BE-së dhe vendeve anëtare nuk do të ndryshojnë. Detyrimet Kosovë-Serbi nuk do të zhduken”, tha Borrell.

Borrell do të largohet nga pozita e tij pas përfundimit të mandatit, ndërkohë që në vend të tij në samitin e së enjtes në Bruksel pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, është bërë e ditur se diplomatin spanjoll do ta pasojë kryeministrja e Estonisë në largim Kaja Kallas, e cila do të shërbejë gjithashtu si zëvendëspresidente e Komisionit Evropian.

TË FUNDIT
1 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit
2 orë
Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit
4 orë
A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim
17 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës
17 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

ME TE LEXUARA

4 orë
A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim
2 orë
Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit
1 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit
1 ditë
Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi
1 ditë
Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës
1 ditë
Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku
17 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët
17 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës

LEXO MË SHUMË

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

faton hajrizi

A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim

Radojcic vilat pasuria

Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës

Donika Gervalla

Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

kurti mediat

Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku

IMG_4667

Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës

tv-media-radiodifuzion

Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

INFO

NA NDIQ