Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

ina-online
ina-online

02/03/2024

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeff Hovenier, në një bashkëbisedim me gazetarë gjatë të enjtes ka folur për çështjen problematike të dinarit, për të cilën edhe është mbajtur një takim në Bruksel, takim në të cilin kryenegociatori Besnik Bislimi ka refuzuar të shkojë me arsyetimin se dinari s’mund të jetë temë e Dialogut.

Hovenier ka thënë se mënyra se si do të implementohet Rregullorja e re të BQK-së, sigurisht që është pjesë e dialogut.

“Kjo është çështje e dialogut. Dhe nuk është vetëm çështje teknike. Ne nuk besojmë se shërbimet duhet të kenë veto, lidhur me atë se si do të ofrohet kjo mbështetje, por mendojmë se duhet të ketë konsultime për këtë dhe të ketë pajtime sepse duhet të jetë pjesë e sistemit. Kjo është e gjitha. E vlerësoj se më keni dhënë mundësinë që të paraqes se cilat janë dhe nuk janë shqetësimet tona. Por do të kundërshtoj këdo që thotë se Shtetet e Bashkuara po tentojnë që ta bëjnë rregullimin e valutave një çështje dialogu, sepse ne nuk po e bëjmë këtë, ne po tentojmë që kjo të jetë pjesë e dialogut, mënyra se si ky rregullim zbatohet për t’u siguruar që bëhet në mënyrë të përgjegjshme për komunitetet e ndjeshme dhe të prekura. Dhe se Serbia gjithashtu të ketë një zë në këtë sistem, nëpërmjet të cilit do të zbatonte dhe të shfrytëzonte mbështetjen”, ka thënë Hovenier.

Diplomati amerikan ka thënë se në këto diskutime Kosova duhet të ketë përfaqësuesit e saj të cilët kanë fuqinë për të adresuar disa prej çështjeve politike që janë pjesë e diskutimeve.

“Andaj unë shpresoj se qeveria e Kosovës, përderisa kemi respektin më të lartë për guvernatorin e Bankës Qendrore, duhet të ketë individë të cilët përfaqësojnë Kosovën në këto diskutime të cilët janë të fuqizuar dhe që kanë aftësinë dhe autoritetin që të adresojnë disa prej çështjeve politike të cilat janë pjesë e madhe e kësaj çështjeje”, ka thënë Hovenier.

Emisari sllovak Miroslava Lajcak pas takimeve në Bruksel me Petar Petkoviq dhe Guvernatorin e BQK-së, Ahmet Ismaili, ka vlerësuar se takimi ka qenë një hap i parë i mirë, megjithatë kishte deklaruar se kanë mbetur edhe shumë çështje politike pa përgjigje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

IMG_1164

Deputeti ukrainas flet shqip: Kosova është Evropë

bakojanis

Bakoyannis: Kosova është demokraci funksionale, shtetet kundërshtare për anëtarësimin e saj në KiE të qëndrojnë anash

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Rrëzohen propozimet që anëtarësimi i Kosovës të kushtëzohet me themelimin e Asociacionit

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Nis seanca në Strasburg ku do të shqyrtohet anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Europës

kosove dhuna grave

Kosovë, 57 gra të vrara në 14 vjet

gjyljeta ukella

“Pasnesër do t’i mbushte 43 vjet, ai që e deshi shumë ia mori jetën” – familjarja tregon për raportin që kishte me bashkëshortin e ndjera që u vra sot në Pejë

Zana Avdiu

Zana Avdiu reagon pas vrasjes së gruas në Pejë: Gra, çohuni se s’ka me duru mo

INFO

NA NDIQ