Diaspora me probleme të reja, Italia nuk njeh shoferet femra nga Maqedonia e Veriut

ina-online
ina-online

30/03/2024

Italia nuk njeh patentë shoferi “e Veriut”. Aty maqedonasit po përballen me një sfidë të re – mund të përkthejnë patentën e vjetër të shoferit, por jo të renë, transmeton TV Sitel.

Maqedonas Dejan Kutanoski, i cili prej një viti e gjysmë jeton në rajonin e Venetos, ka marrë paralajmërim nga autoritetet lokale se ka një vit që të gjejë patentë shofer në Republikën e Maqedonisë, në të kundërtën nuk do të mund të vozisë. një automjet.

“Nga shtatori 2024 do të mbetem pa patentë shoferi ose do të duhet të riaplikoj, që në fillim të riaplikoj, teori, praktikë, gjithçka. Patentë shoferi kushton rreth 1800-2000 euro”, thotë Kutanoski.

Ai kontaktoi edhe autoritetet maqedonase dhe italiane. Por të dyja palët ia kalojnë topin njëra-tjetrës.

“Së pari iu drejtuam konsullatës së Maqedonisë në Venecia. Nga aty na thanë se po punohet për problemin, por për informacion më të mirë telefononi ambasadën në Romë. Nga ambasada në Romë na thanë se po punohet për problemin dhe pritet nënshkrimi nga qeveria italiane”, thotë Kutanoski.

Por autoritetet italiane kanë versionin e tyre. Ata u kanë thënë se problemi është në Shkup dhe se MPJ-ja ende nuk i ka njoftuar se në Maqedoni janë duke u përdorur patentat e reja të shoferit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

flamur-nju-jork

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

INFO

NA NDIQ