Dibër / 200 koshere bletësh janë shkatërruar nga arinjtë

Picture of INA
INA

07/08/2023

Qindra bletarë nga rajoni i Dibrës për shkak të ndryshimeve klimatike këtë vit janë përballur me të ardhura minimale nga familjet e bletëve, ndërsa disa prej tyre dëme shtesë u kanë shkaktuar edhe arinjtë.

“Prej disa muajsh në komunën e Dibrës dhe rajonin e gjerë, arinjtë kanë shkatërruar rreth 200 koshere bletësh. Pas lajmërimit nga bletarët, një komision i posaçëm po kryen mbikëqyrje, pas së cilës bletarët marrin masat adekuate ligjore, pasi ariu mbrohet me ligj”, thotë Arben Mulladauti, drejtues i Njësisë rajonale të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së UjëraveSipas tij, për fat deri tani nuk është regjistruar asnjë rast i sulmit nga ariu ndaj ndonjë personi.Qindra bletarë nga rajoni i Dibrës për shkak të ndryshimeve klimatike këtë vit janë përballur me të ardhura minimale nga familjet e bletëve, ndërsa disa prej tyre dëme shtesë u kanë shkaktuar edhe arinjtë.

“Prej disa muajsh në komunën e Dibrës dhe rajonin e gjerë, arinjtë kanë shkatërruar rreth 200 koshere bletësh. Pas lajmërimit nga bletarët, një komision i posaçëm po kryen mbikëqyrje, pas së cilës bletarët marrin masat adekuate ligjore, pasi ariu mbrohet me ligj”, thotë Arben Mulladauti, drejtues i Njësisë rajonale të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së UjëraveSipas tij, për fat deri tani nuk është regjistruar asnjë rast i sulmit nga ariu ndaj ndonjë personi.

Bletarët thonë se arinjtë “vizitojnë” kosheret me bletë kryesisht gjatë natës, ndërsa gjatë rrugës dëmtojnë kulturat bujqësore, sidomos në fshatrat kufitare Spas, Bomovë, Konjarë, ku nuk ka banorë të përhershëm, ndërsa ata që jetojnë në Dibër i punojnë tokat bujqësore dhe kanë edhe bletë.

Për praninë e arinjve ankohen edhe banorët e fshatrave të tjera të rajonit dhe jo rrallëherë banorët e rajonit më të gjerë postojnë video dhe foto në Fejsbuk të ndonjë ariu në rrugën Dibër-Mavrovë, segmenti rrugor Dibër-Zhirovnicë.

TË FUNDIT
5 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
5 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
10 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
11 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
11 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

LEXO MË SHUMË

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ