Diego Armando Maradona Junior: “Më vranë babanë, dua drejtësi”

ina-online
ina-online

14/01/2024

ITALI – I ftuar në “Verissimo”, Diego Armando Maradona Junior flet për vdekjen e babait të tij, e ndodhur më 25 nëntor 2020 dhe hedh akuza të rënda ndaj mjekëve që e trajtuan atë dhe që përfundon në gjyq.

“Çfarë ka ndodhur me babin? Ka një hetim të hapur, ne fëmijët kemi besim të madh te drejtësia argjentinase, por ai nuk duhej të përfundonte kështu. Ata e vranë, – i shpjegoi ai Silvia Toffanin. – Unë i bëra një premtim babait tim ditën kur ai u largua: Do të luftoj për të vërtetën deri në fund të ditëve të mia”.

Maradona Jr nuk thotë asgjë për ata që janë përgjegjës për vdekjen e legjendarit Diego Armando. “Kush e bëri? Nuk është detyra ime ta them, e kam një ide, por e mbaj për vete,” – shton djali i legjendës, i lindur në vitin 1986 nga lidhja me Cristiana Sinagra dhe i njohur nga ish-futbollisti vetëm në vitin 2007 pas një betejë e gjatë ligjore.

“Ai i ishte nënshtruar një operacioni në tru, të nesërmen mora vesh se ai ishte mirë, duke qeshur dhe duke bërë shaka, ishte shëruar.”

Tetë persona, përfshirë mjekë dhe infermierë, janë dërguar në gjyq me akuzën e vrasjes së thjeshtë pas vdekjes së Maradonës nga edema pulmonare akute e shkaktuar nga dështimi kronik i zemrës.

Për këtë krim, neurokirurgu Leopoldo Luque, psikiatri Agustina Cosachov, psikologu Carlos Angel Diaz, mjekja koordinuese Nancy Edith Forlini, koordinatorja e infermierëve Mariano Ariel Perroni, infermieri Ricardo Omar Almiron, infermierja Dahiana Gisela Madrid dhe mjeku Pedro Pablo Di Spagna rrezikojnë nga 8 deri në 25 vjet burg.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ