Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë që nga viti 2017

INA
INA

26/02/2024

Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë për gati një dekadë.

Në më pak se 24 orë, dielli lëshoi ​​tre flakë diellore të klasit X, magnituda më e lartë në shkallën e përdorur për të matur intensitetin e ndezjeve.

I treti ishte më i forti i grupit dhe ishte “shpërthimi më i fuqishëm që nga stuhitë e mëdha diellore të shtatorit 2017,” shpjegoi SpaceWeather.com.

Ndezjet diellore të këtyre përmasave mund të prishin përkohësisht sinjalet e radios me frekuencë të lartë në Tokë, por Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor e NOAA hodhi poshtë çdo spekulim se ndezjet kishin lidhje me ndërprerjet e celularëve të raportuara në të gjithë Shtetet e Bashkuara të enjten.

Pavarësisht nga intensiteti i lëvizjes të fundit në diell, nuk ka gjasa që ndezjet e klasës X të rezultojnë në shpërthime të aurorës në Tokë.

Që aurora të formohet në Tokë, ndezjet diellore duhet të hedhin retë masive të grimcave të ngarkuara, të njohura si nxjerrjet e masës koronale, drejt planetit. Asnjë CME e rëndësishme nuk u zbulua nga trefishi i ndezjeve diellore.

Ka ende shpresë për adhuruesit e aurorës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ