Dikur shokë skuadre, sot Candreva pengon Balde të firmos me Interin

0

Keita Balde duket se do të arrijë tek Inter nga Monako, pavarësisht nëse Antonio Candreva dëshiron të lëvizë në drejtimin e kundërt. Sulmuesi senegalez është objektiv kryesorë i zikaltërve që janë në kërkim për të ndërtuar një skuadër të aftë për të konkurruar në të gjitha frontet këtë sezon.

Negociatat ndërmjet klubeve janë në vazhdim, me Interin që fillimisht i ka ofruar klubit të principatës, Candrevën dhe para kesh për kartonin e Balde. Megjithatë, 31-vjeçari ende nuk është i bindur nga ideja për të lënë “San Siro”.

Sipas ekspertit, Gianluca Di Marzio, italiani shpreson ende tek një vend titullari nën urdhërat e Luciano Spalletti. Por Baldé është i prirur në një të kaluar përsëri në Serie A, vetëm një vit pas largimit nga Lazio, me Di Marzio që raporton se Inter janë gati për të nënshkruar me të që në rastin e parë që do i shfaqet.

Një faktor tjetër për t’u marrë parasysh është se afatet e transferimit në Itali dhe Francë janë të ndryshme këtë vit. Ndërsa klubet e Serie A kanë vetëm të premten e ardhshme për të finalizuar marrëveshjet hyrëse, Ligue 1 anët mund të nënshkruajnë lojtarët deri më 31 gusht.

Kjo do të thotë se Balde mund të bëhet pjesë e Interit të parë, ndërkohë që Candreva mund të marrë më shumë kohë për të shqyrtuar mundësitë e tij para se të marrë një vendim. Ditët e ardhshme pritet të sjellin të reja të tjera rreth kësaj tratative.