Dikur thoshte: “shqiptarët do të përfundojnë në detin Adriatik”, VMRO-ja reagon ashpër për emërimin e Frçkovskit ambasador në OKB

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2022

“Njeriun i cili thoshte se shqiptarët do të përfundojnë në detin Adriatik, ndërsa maqedonasit do të flasin gjuhën bullgare, Pendarovski e ka emëruar ambasador të Maqedonisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara”, ka reaguar VMRO-DPMNE-ja.

Nga kjo parti nënvizojnë se Frçkovski është figurë kontroverse i cili në vitin 2001 nxiste ushtritë bullgare dhe greke që të interenojnë kundër shqiptarëve të Maqedonisë, ose siç e citojnë “ndoshta ne do të flasim bullgarisht, por shqiptarët do të notojnë drejt Italisë”.

“Frçkovski i cili i rrihte qytetarët në Tetovë, në mandatin e të cilit ndodhi atentati ndaj Gligorovit, i cili jepte urdhra për përgjim, i cili lejonte shkeljen e embargos drejt Serbisë dhe kontrabandë, të cilin e refuzuan si propozim për ambasador në SHBA, tani Pendarovski e dërgon në Kombet e Bashkuara. Aq sa është turp për Frçkovskin, më tepër është turp për Kovaçevskin dhe Pendarovskin të cilët e lejojnë këtë gjë. Më pas habiten përse askush nuk e merr seriozisht Maqedoninë. Pra, për shkak të aventurave të tyre me emërimin e personave kontrovers në diplomaci, jemi në këtë gjendje”, thonë nga VMRO-DPMNE-ja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ