Dimitrievski: Maqedonia është shtet i popullit maqedonas dhe maqedonasit s’mund të jenë qytetarë të dorës së dytë

Picture of ina-online
ina-online

11/04/2024

Kandidati për president i Lëvizjes ZNAM dhe njëherit kryetar i Kumanovës, Maksim Dimitrievski në një intervistë për portalin “Lokalno” i pyetur se qëndrimet e tij shpesh janë vlerësuar nacionaliste nga blloku politik shqiptar dhe se ai a do të ketë problem të jetë në koalicion me partitë e bllokut shqiptar është përgjigjur si më poshtë:

“Maqedonia është shteti i popullit maqedonas dhe aspiratat e tij shekullore për shtetin e vet. Parimet themelore mbi të cilat mbështetet janë parimet e ASNOM-it, si shtet i popullit maqedonas dhe i të gjithë qytetarëve që jetojnë në të me të drejta të barabarta, por edhe obligime ndaj shtetit. Ka linja nga të cilat maqedonasit nuk duhet të devijojnë nëse duan të kenë shtet dhe të ruajnë identitetin dhe dinjitetin e tyre. Ato bazohen në dokumentet e ASNOM-it.

Maqedonasit nuk mund të jenë qytetarë të dorës së dytë në vendin e tyre dhe të ndjehen të pafavorizuar. Dhe jo vetëm për të ndjerë, por de fakto për të qenë, veçanërisht për shkak të futjes së çelësave etnikë në fusha të ndryshme të jetës shoqërore. Bashkësitë etnike që jetojnë në Maqedoni gëzojnë të gjitha të drejtat, sipas standardeve ndërkombëtare. Madje në disa segmente këto të drejta janë edhe më të mëdha. Por është e palejueshme që të ketë situata, në të cilat vetëm për shkak se dikush është anëtar i një komuniteti të caktuar, ai do të pranohet për një punë ose për të kryer një lloj funksioni dhe në realitet ai nuk ka njohuritë e nevojshme, aftësitë dhe nuk i plotëson kriteret e nevojshme, dhe një kandidat tjetër që i plotëson të gjitha kriteret, pra maqedonas, të mos e fitoj vendin e punës. Këtu do të jap shembullin e Akademisë për Gjyqtarë dhe Prokurorë. Ka disa kritere për maqedonasit dhe të tjera për pjesëtarët e komuniteteve. Domethënë, ata mund të hyjnë në Akademi me rezultate shumë më të ulëta në testin pranues. Diskriminimi ‘par excellence’. Dhe më pas në drejtësi dhe në prokurori situata është ashtu siç është. Besnikëria e partisë dhe lidhjet familje-biznes. Maqedonia duhet të ketë njerëz cilësor në të gjitha segmentet dhe në të gjitha institucionet pa dallim etnie apo përkatësie tjetër.

Por më lejoni t’i përgjigjem pyetjes suaj drejtpërdrejt. Nuk do ta kemi problem të jemi në koalicion me ndonjë parti nga blloku njëetnik shqiptar, nëse ato janë për vlerat dhe kriteret evropiane dhe nuk punojnë kundër interesave të shtetit maqedonas, në të cilin jetojmë të gjithë bashkë.” (INA)

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
7 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

15 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
17 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
15 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ