Dimitrievski në Daily Click: Maqedonia “u bë Meke dhe Medinë” për bastore dhe kazino

Picture of INA
INA

27/06/2024

Arsyeja e dobësimit të qeverisë paraprake ishte presioni që i bënte BDI-ja LSDM-së tha kryetari i Lëvizjes ZNAM, Maksim Dimitrievski në Daily Click. Sipas tij, asnjëherë nuk duhet të lejohet që një parti politike t’i bëjë presion dhe shantazhe partnerit më të madh.

“Ne në ZNAM asnjëherë nuk do të lejojmë më në historinë e Maqedonisë dikush të shantazhojë partnerin më të madh. Në bazë të asaj të sillen vendime të dëmshme për funksionimin e shtetit të Maqedonisë, popullin maqedonas dhe qytetarëve të Maqedonisë. Pikërisht një nga ato kushtet paraprake ishte gjendja nga marrdhëniet BDI dhe LSDM prej të cilave erdhëm deri në atë nivel të korrupsionit, qeverisje kokë në vete, incidente të izoluara, incidente të pa sanksionuara”, tha Dimitrievski.

Dimitrievski paralajmëron reforma dhe depolitizim të administratës, si dhe ulje të çmimeve noteriale. Sa i përket lojërave të fatit, është i mendimit se të njëjtat duhet të ekzistojnë por jashtë vendeve urbane.

“Maqedonia “u bë Meke dhe Medine” për baste dhe kazino e kështu me radhë. Kjo nuk është e kontestueshme, duhet të jenë veçanërisht afër vendkalimeve kufitare por ky biznes të orientohet drejt njerëzve të cilët vijnë apo kalojnë nëpër Maqedoni. Lojërat e fatit ekzistojnë gjithkund në botë, duhet të ekzistojnë edhe tek ne por të largohen jashtë qyteteve, pra jashtë vendeve urbane”, deklaroi Dimitrievski.

Dimitrievski paralajmëron se të gjithë punonjësit që marrin paga dhe nuk shkojnë në punë, do të largohen nga puna.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

17 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
16 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
16 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
15 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
15 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
23 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ