Dimitrov: Është koha që BE-ja të paraqesë një ofertë të besueshme për vendet e Ballkanit Perëndimor

INA
INA

18/12/2023

Një intervistë e ish-ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, për gazetën greke “Avgi”, sjell shqetësime dhe sfida për perspektivën evropiane të vendit dhe Ballkanit Perëndimor. Ai tha se në mungesë të përmbushjes së ëndrrës evropiane të fqinjësisë, kërcënohet humbja e mundësisë për një brez të tërë. Ai shpreh keqardhje për mungesën e progresit, duke fajësuar shtetet kandidate dhe vetë Bashkimin Evropian për këtë ngërç.

“Duhet të na thonë sinqerisht se cili është afati dhe cili është qëllimi. Integrim i plotë? Integrimi në tregun e brendshëm? Cilado qoftë oferta e BE-së, ajo duhet të jetë në gjendje të ringjallë forcat reformuese në vendet tona të paralizuara”, shpjegon Dimitrov dhe shton se zgjerimi i BE-së dhe reformat duhet të bëhen paralelisht.

“Në vendin tim mbizotëron korrupsioni dhe mosndëshkimi. Politika është bërë një mjet për të vendosur njerëzit tuaj në spitale, shkolla, gjykata. Çështja është t’ua vështirësojmë jetën politikanëve të korruptuar, të kërkojnë meritokraci dhe përgjegjësi, të luftojmë që të mbetet diçka nga torta edhe për qytetarët”, thotë ish-ministri.

Në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, Dimitrov shpreh zhgënjim për frenimin nga Franca dhe thotë se ende ka probleme në zbatimin e marrëveshjes në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Në përfundim, ai thekson sfidat e korruptuar dhe të paralizuara në vendin e tij, ku politika ka përdorur mjetet për të favorizuar interesat personale. Dimitrov shpreh shqetësimin për emigrimin e të rinjve, të cilët largohen për një jetë më të lehtë jashtë vendit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

denar rroga ndihma

Maqedoni/ Bislimi: Rroga evropiane për zyrtarët, ndërsa rroga afrikane për punëtorët

zvicer zurich cyrih

Albinfo: Gjashtë gjëra që nuk i shihni në Zvicër, por janë të zakonshme në vende të tjera

taravari shkup

Ekonomisti Naim Demiri i bashkëngjitet ASH-së (FOTO)

kandidatet per president

Osmani i mblodhi nënshkrimet për president, edhe pak ju duhen Taravarit, Dimitrievskit dhe Vankovskës

mjeke

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Afrim Gashi

Gashi: E dhamë provimin e pjekurisë politike duke e bashkuar opozitën

pavaresia e kosoves

Kosova feston 16 vjetorin e Pavarësisë

policia-maqedonise-598x330

Aksioni policor në Gërçec të Shkupit – paraburgim për pesë persona, dhjetë të tjerë janë në arrati

INFO

NA NDIQ