Dimitrov: Kulaçi politikë duhet të shkurtohet në mënyrë drastike dhe të dihet saktësisht se ku përfundon politika dhe funksionet politike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Partizimi është armiku ynë, bashkë me motrën e saj – korrupsionin. Partizimi është fajtori kryesor për gërryerjen e arsimit, shëndetësisë dhe drejtësisë, shkruan ish ministri i MPJ-së, Nikolla Dimitrov.

“Kulaçi politikë duhet të shkurtohet në mënyrë drastike dhe të dihet saktësisht se ku përfundon politika dhe funksionet politike. Duhet t’i shtyjmë partitë politike atje ku e kanë vendin. Të udhëheqin politika, jo të punësojnë dhe emërojnë votuesit e tyre si drejtorë të kompanive dhe agjencive publike.

Të rinjtë duhet të kenë mundësi të barabarta, pavarësisht nga përkatësia e tyre politike apo ndonjë tjetër apo jo. Nga punësimi i nivelit fillestar, deri te pozicionet drejtuese në sektorin publik, kriter duhet të jenë aftësia dhe njohuritë, njerëz të aftë të përzgjedhur përmes konkurrencës publike nga njerëz të pavarur nga politika.Sistemi duhet të jetë i njëjtë edhe për tonën edhe për tuajin edhe për të tjerët!”, theksoi Dimitrov.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

zgjedhje maqedoni

Më 24 prill, hapi sytë mirë dhe voto

INFO

NA NDIQ