Dimitrov: Obligim i qeverisë sonë është të kërkojë prova nga Bullgaria se ata kanë vullnet të mirë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Është detyrë e qeverisë sonë të kërkojë prova se edhe Bullgaria ka vullnet të mirë për koncesione”, tha për “Top Tema”, Nikolla Dimitrov ish-ministër i Jashtëm.

Ai thekson se së pari duhet të dakordohet dhe të krahasohet gjithçka, ndërsa jo si tani kur Qeveria që nga dita e dytë bën lëshime pa bërë asnjë hap Bullgaria.

“Ne gjithashtu kemi nevojë për prova se pala tjetër ka vullnet të mirë, ndoshta më shumë se ne. Madje në Berlin kemi shtrënguar duart me ministren e atëhershme Zakharieva ku disi i kemi koordinuar gjërat në prani të ministrit Maas dhe ministrit Michael Roth. Pas kësaj, Bullgaria u tërhoq nga ai mirëkuptim”, tha Dimitrov.

Ai theksoi se në këtë kuptim mendon se është detyrë e jona dhe e palës tjetër të kërkojmë vullnet të mirë dhe theksoi se do të ishte mirë që Bullgaria të zhbllokonte marrëveshjen me Fronteks.

“Qëndrimi ka qenë se nuk po zbatojmë asgjë derisa të arrihet marrëveshje. Sot, në ditën e dytë të qeverisjes së re, kemi zbatimin e një elementi, pa bërë asnjë hap nga pala bullgare”, tha Dimitrov.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ