Dimitrovska: Vetëm 25 përqind e institucioneve kanë dorëzuar të dhënat për veturat zyrtare

INA
INA

19/03/2024

Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) bëri të ditur se vetëm 300 institucione, nga gjithsej 1500 kanë dorëzuar të dhëna për automjetet zyrtare që përdorin.

Tatjana Dimitrovska, në një intervistë për RTMV-në, theksoi se ka dobësi në Kodin Zgjedhor, i cili parasheh procedurë kundërvajtëse, por nuk parasheh sanksion.

Sipas kompetencave të rregulluara me Kodin Zgjedhor, Dimitrovska ka sqaruar se KSHPK-ja është kompetente për të mbajtur regjistrin e automjeteve zyrtare, i cili përmban të dhëna për institucionin që i përdor, numrin dhe targat e veturës.

“Përbërja e re e KSHPK-së vendosi bashkëpunim me MPB-në dhe kërkoi që 1500 institucione shtetërore të japin të dhëna për automjetet zyrtare që përdorin. Numri që kemi siguruar është rreth 1500 institucioneve shtetërore, të cilat kanë afro 12000 automjete zyrtare”.

“Nga 24 shkurti, të gjitha institucionet kanë pasur obligim që t’i dorëzojnë këto të dhëna, sipas të cilave KSHPK-ja ka të drejtë në afat prej 15 ditësh të iniciojë procedurë penale pranë organit kompetent për ato institucione që nuk i kanë dorëzuar të dhënat”, tha Dimitrovska.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

INFO

NA NDIQ