Diplomati amerikan Riker: Blinken ishte i kënaqur me kryesimin e Osmanit me OSBE-në

ina-online
ina-online

30/03/2024

Në podkastin e radhës Kryediplomati Bujar Osmani, njëherazi edhe kandidat shqiptar për president të shtetit, mysafir ka pasur ish Ndihmës sekretarin amerikan te Shtetit, Filip Riker.

Temë diskutimi ishte edhe arritja e madhe diplomatike e vendit, ku Bujar Osmani si kyresues i OSBE-së, arriti ta udhëheq dhe ta shpëtoj ekzistencën e organizatës në momentumin më kritik të saj.

Në pyetjen e Osmanit se a e priste Riker rezultatin që kishim këtu në Shkup me Këshillin Ministror, Riker me përgjigje:

“Fillimisht, mendoj se kryesimi i Zyrës së Maqedonisë së Veriut ishte shumë i suksesshëm dhe shumë nga kjo, falë jush dhe lidershipit tuaj në atë rol, e di se ishte rraskapitës dhe, u desh shumë, deri në këshillin e ministrave. Dhe, e di se Sekretari Blinken ishte shumë i kënaqur që mund të vinte. Ai bëri një përpjekje të madhe për ta bërë këtë në një kohë sfiduese, por ai ishte i përkushtuar të ishte këtu”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ