Diplomati britanik porosi për Ballkanin: “Të mos biem në kurthin rus”

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2023

Emisari i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, ka marrë pjesë në forumin e Dubrovikut në Kroaci ku është diskutuar për sigurinë në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Peach ka thënë se pajtohet plotësisht me konstatimet e dhëna nga dy emisarët Escobar dhe Lajcak dhe shton se Mbretëria e bashkuar është një mbështetëse aktive e sigurisë në rajon që nga luftërat e viteve të 90-ta.

Peach, ka shtruar hipotezën e tij se çfarë nëse Rusia është duke kërkuar një front të dytë të luftës, për të larguar vëmendjen nga dështimi i luftës në Ukrainë. Ai ka bërë thirrje që rajoni të mos bie në kurthin e Rusisë.

Ai ka thënë se s’duhet kthyer tek provokimet dhe gjuha e urrejtjes dhe të bëhet një plan.

Në fund, Peach ka kërkuar nga të gjithë që të tregojnë respekt për dialogun duke thënë se mbase pa mbështetjen e ofruar nga NATO dhe BE , ndoshta rajoni do të ishte shumë më afër të binte në kurthin e Rusisë.

“Unë pajtohem plotësisht me Escobar dhe Lajcak. Mbretëria e Bashkuara ka qenë një mbështetëse aktive e sigurisë në rajon, që nga vitet e 90-ta.

Çka nëse Rusia është duke tentuar ta destabilizojë këtë rajon duke krijuar një front të dytë, për të hequr vëmendjen nga dështimet në përpjekjet kryesore në luftë. Të mos biem në kurthin rus.

Të mbetemi tek dialogu. Të shohim më shumë pajtim, më shumë programe për pajtim. Të mos kthehemi tek provokimet dhe gjuha e urrejtejs të së kaluarës, dhe të bëjmë një plan.

Mesazhi im i thjesht, është që t’iu kërkoj të gjithëve të tregojnë respekt në dialog tonë, për organizatat dhe instituionet multiltareale, si OSBE dhe NATO, në përpjekjen e tyre për të ofruar një rajon të sigurt.

Sepse mesazhi im konkludues i thjeshtë, sepse pa këto forca, dhe është e dhimbshme që u nevojitën 30 vjet pas luftës. Por pa këto forca të ofruruara nga NATO dhe BE ndoshta do të ishim më afër kurthit rus”, ka thënë Peach.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
16 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

16 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
16 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
20 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
19 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

INFO

NA NDIQ