Diplomati holandez në Shkup kritikon ashpër situatën në gjyqësor dhe korrupsionin

INA
INA

28/05/2023

Ambasadori holandez në Shkup, Dirk Jan Kop thotë se, ndryshimi i Preambulës së Kushtetutës është garanci për fillimin e fazës së re të procesit negociator të Maqedonisë së Veriut me BE-në, siguron.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ai kritikon ashpër situatën në gjyqësor dhe luftën kundër korrupsionit.

Ambasadori flet për ndikimet politike në të gjitha sferat e sistemit të drejtësisë, për rezultatet e këqija në zbatimin e reformave, për keqpërdorimin e flamurit evropian dhe pasojat për integrimet evropiane të Maqedonisë.

“Siç thashë tashmë, nuk ka veto të re. Nëse ndryshohet Preambula e Kushtetutës, atëherë faza e dytë e negociatave është automatike dhe aty nuk mund të ketë veto. Gjithashtu kjo nuk është aq e rëndësishme. Vendi duhet të përfundojë reformat. Dhe kjo është mënyra e vetme për të hyrë në Union. Dhe procesi i skriningut do të bëjë të qartë se çfarë reformash duhen bërë dhe në fund kjo është shumë më e rëndësishme se pozicioni i Bullgarisë”, është shprehur diplomati holandez. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

protesta cashke

Protesta në Çashkë, disa prindër kundërshtojnë paralelen në gjuhën shqipe

Kodra-e-Diellit_11_1

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

notre dame

Helmi që përmban Notre Dame: a mund të vrasë?

lsdm

LSDM: Mitreski kryetari i Kuvendit, Zeçeviq shef i shtabi zgjedhor

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

INFO

NA NDIQ