Ja ku është burimi i tensioneve mes Kurtit dhe Ramës, flet diplomati holandez

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk e pranoi në takim homologun e tij nga Tirana, Edi Rama, i cili qëndroi në Prishtinë me 6 korrik, në kuadër të turit të tij ballkanik, si përgatitje për samitin e Procesit të Berlinit.

Kryeministri Kurti, kushtëzoi takimin e Ramën, duke i kërkuar atij zhvillimin e mbledhjes së përbashkët ndërmjet dy qeverive shqiptare.

Pas refuzimit, Rama ka thënë se nuk erdhi në Prishtinë “për t’u martuar me Kurtin” dhe se nuk ka probleme personale me të.

“Unë nuk shkova në Prishtinë për t’u martuar me Albinin, dhe nuk ndjehem i fyer si një dhëndër të cilin nusja nuk i doli në takim. Unë shkova në Prishtinë siç erdha këtu, siç do të shkoj aspak në Beograd si kryeministër i Shqipërisë dhe, në mënyrë më absolute s’kam asnjë problem personal dhe aq më pak problem institucional me kryeministrin e Kosovës”, ka deklaruar Edi Rama.

“Mbylljen” e Kurtit për takim me Ramën e kanë kundërshtuar shumë analistë dhe partitë opozitare në Kosovë.

Se ata duhet të takohen sa më shpesh, e thotë edhe ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch.

Për gazetën “Bota sot”, Bosch ka deklaruar se Rama dhe Kurti duhet të dëgjojnë njëri-tjetrin.

“Mendoj se duhet të takohen sa më shumë dhe të dëgjojnë njëri-tjetrin. Bashkëpunimi mes dy vendeve me rëndësi të jashtëzakonshme”, ka thënë ish-ambasadori.

Ai ka treguar edhe burimin e tensioneve mes dy kryeministrave shqiptarë.

“Tensioni është shkaktuar nga mirëkuptimi i Ramës për Vuçiqin, me mend se ai me të drejtë mendon se opozita serbe është kryesisht më e keqe se Vuçiq. E vërtetë, por mendoj se kjo nuk e bën Vuçiqin të pranueshëm”, ka theksuar Robert Bosch për “Bota sot”.

Rama gjatë vizitës në Prishtinë, takoi presidenten Vjosa Osmani dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca.

Po ashtu, ai pati një takim edhe me ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier./Botasot

TË FUNDIT
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
13 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
17 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

ME TE LEXUARA

22 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
22 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
20 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 ditë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
20 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 ditë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

faton hajrizi

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

INFO

NA NDIQ