Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

ina-online
ina-online

03/03/2024

Pas heqjes së masave kufizuese të çmimeve nëpër markete në Maqedoninë e Veriut, qytetarët ankohen për rritje drastike të çmimeve.

“Po dy ditët e fundit kemi hasur rritje edhe të disa produkteve bazë si produktet e miellit, qumështit, fasulja, orizi, pemët e perimet tjera, por rritje të çmimeve në rafte kemi parë edhe tek pijet”, thotë për INa një qytetar.

Sipas tij, rritja shkon nga 10 deri në 50 denarë varësisht nga produktet ushqimore.

Por, ka qytetarë që thonë se nuk vërehet ndonjë rritje e madhe.”Nuk kemi parë ndonjë dallim të madh, por ta shohim ditët në vijim. Nuk duhet të ketë rritje çmimesh sepse nuk ka rritje rroge dhe standardi jetësor”, thekson një qytetare në Shkup.

Nga 1 marsi tregtarët lirisht mund të formojnë çmime për bukën, prodhimet e qumështit, mishin, pastat, miellin, vezët, pijet joalkoolike kurse skadoi edhe afati i vendimit qeveritar për uljen e cmimeve për importin e perimeve.

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi deklaroi se çdo rritje e palogjikshme e çmimeve të produkteve ushqimore nga 1 marsi, do të sanksionohet.

Ai pret që inspektorati i tregut të jetë në terren dhe të reagojë në mënyrë të duhur ndaj, siç thotë ai, çdo rritje të çmimeve.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

vlen diaspore

Mërgata në Zvicër në mbështetje të VLEN-it

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

KSHZ-Komisioni

KSHZ: Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

James O’Brien Xhejms O Brajan

O’Brien: Kam punuar si i ri në hetimin e krimeve të luftës në Srebrenicë, duhet të përballemi me të vërtetën

INFO

NA NDIQ