Disa mënyra të thjeshta si të kujdeseni për shëndetin e syve

Picture of INA
INA

03/11/2023

Problemet me shikimin mund të ndikojnë seriozisht në jetën tuaj me kalimin e kohës, duke ulur cilësinë e jetës dhe duke shtuar rrezikun e depresionit, diabetit dhe probleme të tjera shëndetësore, thekson në një publikim Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Praktikimi i disa zakoneve të thjeshta dhe të përditshme mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin e syve.

Ja 10 gjërat që duhet të bëni:

#1 Mbani syze dielli

#2 Bëni pushime nga puna në kompjuter

#3 Bëni pushim edhe nga leximi i librave

#4 Ecni, bëni stërvitje, palestër

#5 Dilni në ambient të hapur

#6 Mos pini duhan

#7 Konsumoni vakte të balancuara

#8 Shmangni fërkimin e syve

#9 Lani duart

#10 Hiqni make up-in

TË FUNDIT
15 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
22 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
3 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
6 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

15 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
22 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ