Disa nga simptomat e depresionit

INA
INA

15 Shtator, 2023

Depresioni është një sëmundje e zakonshme dhe serioze që ndikon negativisht në mënyrën se si ndiheni, si mendoni dhe në të vepruarit tuaj.

Megjithatë kjo sëmundje është e trajtueshme.

Disa nga simptomat e depresionit janë:

Kur ndjeheni të trishtuar ose nuk jeni në disponim

Keni humbje të interesit ose kënaqësisë në aktivitetet e shijuara dikur

Ndryshimet në oreks, humbje ose shtim në peshë që nuk ka lidhje me dietën

Kur keni një orar të çrregulluar të gjumit

Humbje energjie ose lodhje e shtuar

Rritja e aktivitetit fizik pa qëllim (për shembull: pamundësia për t’u ulur, lëvizja me ritëm, shtrëngimi i dorës) ose lëvizjet ose të folurit të ngadalësuar (këto veprime duhet të jenë mjaft të rënda për t’u vëzhguar nga të tjerët)

Ndjeheni i/e pavlerë ose fajtor

Vështirësi në të menduarit, përqendrimin ose marrjen e vendimeve

Mendimet e vdekjes ose vetëvrasjes

Simptomat duhet të zgjasin të paktën dy javë dhe duhet të përfaqësojnë një ndryshim në nivelin tuaj të mëparshëm të funksionimit për një diagnozë të depresionit, raporton Psychiatry.org, transmeton Klankosova.tv.

Depresioni prek një në 15 të rritur (6.7%) në çdo vit. Dhe një në gjashtë njerëz (16.6%) do të përjetojnë depresion në një moment të jetës së tyre. Depresioni mund të ndodhë në çdo kohë, por mesatarisht, fillimisht shfaqet gjatë adoleshencës së vonë deri në mesin e viteve 20. Gratë kanë më shumë gjasa se burrat të përjetojnë depresion.

Disa studime tregojnë se një e treta e grave do të përjetojnë një episod të madh depresiv në jetën e tyre. Ekziston një shkallë e lartë e trashëgueshmërisë (afërsisht 40%) kur të afërmit e shkallës së parë (prindërit/fëmijët/vëllezërit/motrat) kanë depresion.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ardian Mustafai mjek

Mjeku tetovar emërohet kryemjek në repartin e Kardiologjisë në Gjermani

femija - hiperaktiv

Gjashtë dallime midis një fëmije kokëfortë dhe një fëmije të llastuar

stresi_zemra

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

ushqim-frigorifer-uri-haje

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

lotoj sy syri loti

Mos i mbaj lotët! Këto janë përfitimet shëndetësore të të qarit

rrudha - fytyr

Këto probleme të lëkurës tregojnë mungesë të vitaminës D

dardha

Pse dardhat janë kaq të mira për ju

intoleranca-ushqimore

Gratë duhet të hanë ndryshe kur mbushin të 40-at, zbuloni pse

Klinika-Infektive-Shkup

Rritje të rasteve me Kovid-19

INFO

NA NDIQ