Disa shtetas të Maqedonisë nga Izraeli kanë mbërritur në Tiranë, vazhdojnë përpjekjet për evakuim

Picture of INA
INA

09/10/2023

Ministria e Evropës dhe e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka njoftuar përpjekje të suksesshme evakuimi për qytetarët nga Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në mes të shpalljes gjendje lufte në Izrael. Një aeroplan special i “Air Albania”, me 40 pasagjerë, u ul në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës “Nënë Tereza”. Ministri i jashtëm shqiptar Igli Hassani përshëndeti personalisht pasagjerët, duke theksuar përpjekjet e bashkëpunimit mes ministrive dhe Ambasadës Shqiptare në Izrael.

Nga ana tjetër Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut njofton se për shkak të përkeqësimit të sigurisë në Izrael, shumë qytetarë kanë kërkuar ndihmë për evakuim. Nëntë turistë nga Velesi, të cilët komunikuan me kolegë shqiptarë, u pranuan në një fluturim special nga Tel Avivi për në Tiranë. Shtatë shtetas të gjetur në Betlehem kaluan me sukses kufirin jordanez dhe një familje me katër anëtarë nga Tel Avivi mori një fluturim komercial për në Stamboll për udhëtimin e tyre për në shtëpi. Midis tyre janë 11 punëtorë ndërtimi që u gjetën në Ramallah (Bregu Perëndimor).

Sipas vlerësimeve të shtabit të krizës, llogaritet se janë nga 100 deri në 200 qytetarë tanë që banojnë në territorin e Izraelit dhe në zonat e kërcënuara, të cilët presim të regjistrohen ose të regjistrohen nga të afërmit e tyre në qendrat tona të kontaktit.

Përpjekjet për evakuim janë duke vazhduar, me 20 shtetas maqedonas duke u larguar të sigurt nga Izraeli dhe 11 të tjerë në pritje të ndihmës. Ministria thekson komunikimin e vazhdueshëm me qytetarët, përfshirë punëtorët e ndërtimit në Ramallah, Bregu Perëndimor.

Ministria e Punëve të Jashtme, përmes Shtabit të Krizave dhe rrjetit diplomatik-konsullor, ka vendosur komunikim dhe koordinim të drejtpërdrejtë me vendet e Lindjes së Mesme dhe rajonit të Evropës Juglindore, me qëllim shfrytëzimin e të gjitha fluturimeve në dispozicion dhe kthimin e qytetarëve tanë.

“Edhe një herë u bëjmë thirrje qytetarëve tanë që aktualisht ndodhen në Izrael që të respektojnë udhëzimet e autoriteteve të sigurisë së Izraelit, si dhe të paraqiten në ambasadën në Tel Aviv ose në telefonat e shërbimit në selinë në Shkup”, njoftojnë nga MPJ.

TË FUNDIT
13 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
15 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
38 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
53 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
1 orë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
12 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
1 ditë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
38 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
18 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
1 ditë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
4 orë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?
23 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
15 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

virus_19

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

INFO

NA NDIQ